10 rzeczy, których musisz się oduczyć, aby osiągnąć sukces

Jak osiągnąć sukces? Z pewnością jego osiągnięcie zależy od wielu czynników. Najczęściej mówi się o tym, jakie nawyki należy wprowadzić, czy jakich rzeczy trzeba się nauczyć. Jednak w drodze do sukcesu są także zachowania, których zdecydowanie należy się oduczyć.

 

„Oduczanie się” to porzucenie naszych starych przekonań, założeń, nawyków czy zachowań. Celem takiego działania jest wyeliminowanie czegoś, co nam nie służy, co nie przynosi nam nic dobrego.

Zamiast pozostawiać w miejscu, w którym się nie rozwijamy, warto zainwestować swój czas i energię na budowanie nowych schematów, które będą dla nas wsparciem w drodze do celu. Aby to zrobić, zacznij od wyeliminowania tego, co negatywne.

Ten proces jest niezbędny i będzie również wsparciem w rozwijaniu Twojej samoświadomości. A przy odpowiednim nastawieniu oduczenie się może prowadzić do wielkiego sukcesu w życiu.

W artykule znajdziesz:
  • 10 rzeczy, których musisz się oduczyć, aby osiągnąć sukces

10 rzeczy, których musisz się oduczyć, aby osiągnąć sukces

Jak osiągnąć sukces? Poznaj 10 rzeczy, których warto się oduczyć i które zmniejszają Twoje szanse na jego osiągnięcie.

1. Perfekcjonizm

Dążenie do perfekcji może wytworzyć kilka negatywnych konsekwencji. Wiąże się ze zbyt dużą samokrytyką. Perfekcjoniści często wyolbrzymiają własne błędy i niedoskonałości. Są stale niezadowoleni ze swoich osiągnięć. Zniechęca ich to do działania i do czerpania radości z sukcesów. Perfekcjonizm uniemożliwia podjęcie działania i może prowadzić do prokrastynacji. Stale poprawiamy naszą pracę i w efekcie nie kończymy tego, co robimy. Opóźniamy sukces bądź nawet całkowicie z niego rezygnujemy.

Akceptacja niedoskonałości i podejmowanie działań, nawet tych nieperfekcyjnych. może pomóc w skuteczniejszym osiąganiu celów.

2. Ograniczające przekonania

Negatywne i samo sabotujące przekonania na temat nas samych oraz naszych umiejętności mocno wpływają na nasze osiągnięcia. Przekonania kształtują nasze myśli, postawy czy działanie. Negatywne, ograniczają nas i powstrzymują od wykorzystania swojego potencjału i możliwości. W konsekwencji nie pozwalają nam osiągnąć sukcesu.

Jednym w pierwszych elementów w drodze do celu powinno być przeprocowanie swoich negatywnych przekonań i zamiana ich na te pozytywne. Więcej na temat pracy nad głową znajdziesz w książce Planer wymarzonego życia.

3. Negatywny sposób mówienia do siebie

Sposób, w jaki do siebie mówimy, wpływa na naszą pewność siebie i poczucie własnej wartości. Kiedy wyrażamy się w sposób negatywny, podważamy swoje umiejętności, obniżamy swoją samoocenę, sabotujemy wysiłek w dążeniu do sukcesu, hamujemy nasz rozwój i po prostu negatywnie nastawiamy się do działania. Tworzymy wewnętrzną blokadę i demotywujemy się.

Aby osiągnąć sukces, niezbędne jest zastąpienie negatywnego sposobu mówienia do siebie na ten pozytywny i wspierający.

4. Samozachwyt

Odwrotną sytuacją jest wyolbrzymianie swoich osiągnięć i umiejętności. Chociaż samozachwyt może mieć pozytywne skutki dla osiągnięcia sukcesu, istnieje również ryzyko, że może stać się negatywnym czynnikiem.

Łatwo popaść w samozadowolenie, gdy wszystko idzie dobrze. Jednak wyolbrzymianie tego może uniemożliwić podejmowanie ryzyka i poszukiwanie nowych możliwości. Zacznij stawiać sobie wyzwania i wyjdź poza swoją strefę komfortu.

Samozadowolenie musi być na zdrowym i realistycznym poziomie. Powinien opierać się o docenianie swoich wysiłków i postępu, a nie na nadmiernym samouwielbieniu. Otwórz się na rozwój i przyjmuj konstruktywną krytykę.

5. Nadmierne myślenie

Zbyt wiele informacji i ciągłe analizowanie wszystkiego uniemożliwia podejmowanie działania. Ciągle pozostajemy w etapie decyzyjnym i szukamy nowej, lepszej drogi do celu. Nadmierne myślenie powoduje prokrastynację i unikanie działania, wytwarza nadmierne obawy przed tym, co przed nami, utrudnia adaptację do nowej sytuacji i buduje zbyt przesadne oczekiwania.

Zaufaj swojej intuicji i podejmuj decyzje na podstawie dostępnych informacji. Podejmowanie działań i popełnianie błędów często może być korzystniejsze niż nadmierne myślenie i niepodejmowanie żadnych działań.

6. Wyznaczanie niejednoznacznych celów

Brak jasnych celów uniemożliwia postęp. Nie jesteś w stanie m.in. ustalić dokładnego planu działania. Bez planu Twoje działania nie będą przynosiły pożądanych efektów, a Twoja motywacja będzie spadać. Twój cel nie może być także zbyt ogólny i zbyt duży. Podział dużego celu na mniejsze, łatwiejsze do wykonania kroki i śledzenie postępów może pomóc Ci zachować koncentrację i motywację podczas pracy nad czymś niesamowitym, co chcesz osiągnąć.

7. Mówienie zawsze tak

Jeśli stale będziesz zgadzać się na realizację wszystkiego, co do Ciebie trafia, zabraknie Ci czasu oraz energii na zajmowanie się tym, co rzeczywiście ważne. Ustalanie priorytetów jest niezbędne. Jeśli chcesz osiągnąć cele, Twoje działanie musi Cię do tego celu przybliżać. Marnując czas na inne działania, odwracasz swoją uwagę, zmieniasz plan i harmonogram swojego działania i tracisz kontrolę nad własnym czasem.

8. Ignorowanie swojej intuicji

Ignorowanie swojej intuicji i wewnętrznego przewodnictwa może uniemożliwić podejmowanie decyzji, które są zgodne z Twoimi wartościami i wizją przyszłości. Ucz się od innych i przyjmuj porady, ale samemu decyduj co, kiedy i w jaki sposób będziesz robić. Twoje zdanie jest najważniejsze. Naucz się ufać swojej intuicji i kultywuj silne poczucie samoświadomości. Intuicja pomoże Ci podejmować szybkie decyzje, kiedy Twój czas bądź wiedza są ograniczone. Wskaże Ci także ukryte możliwości lub nowe perspektywy. Gdy uczymy się słuchać i polegać na naszej intuicji, rozwijamy większą pewność siebie, co może wpływać na naszą zdolność do podejmowania ryzyka i podejmowania działania w kierunku naszych celów.

9. Porównywanie się do innych

Porównywanie się może działać motywacyjnie, ale jednak najczęściej powoduje frustrację i zniechęcenie do działania. Zmniejsza naszą samoocenę i oddala nas od osiągania celów.

Każdy z nas jest inny, każdej jest na innym etapie i ma za sobą inną historię. Nie należy więc porównywać się do kogoś innego, zwłaszcza kiedy nie znamy całej jego historii.

Dodatkowo szukanie aprobaty u innych może uniemożliwić ci prowadzenie autentycznego życia. Rozwijanie solidnego poczucia pewności siebie i niezależności może pomóc Ci osiągnąć większy sukces i spełnienie we wszystkich dziedzinach życia. Porównujmy się jedynie do siebie z przeszłości i oceniajmy nasz własny postęp.

10. Brak czasu na refleksję i analizę

Aby odnieść sukces w życiu, ważne jest, aby zastanowić się nad swoimi doświadczeniami i określić, czego się nauczyłeś i jak możesz zastosować tę wiedzę w przyszłości. Regularnie analizuj swoje działania i dostosowuj swój plan do zmieniających się okoliczności.

Tylko kiedy będzie robić takie podsumowania, możesz ocenić czy idziesz w dobrym kierunku i Twój plan działa.

Tych 10 rzeczy może znacząco zmniejszyć Twoje szanse na osiągnięcie sukcesu. Wyeliminuj je ze swojego życia i skup się na budowaniu pozytywnych nawyków, które będą wspierać Cię w drodze do celu.

Zobacz także:

Udostępnij ten artykuł: