12 tygodniowy rok Moran książka koncepcja teoria omówienie

Książka “12 tygodniowy rok” przedstawia niezwykle ciekawą koncepcję, która pomaga w realizacji celów. Dzieląc swój rok w zupełnie inny sposób możesz odpowiednio ułożyć wszystkie swoje zadania i zwiększyć motywację do osiągania celów. Sama korzystam z tej koncepcji i jestem bardzo zadowolona z jej efektów.

Główne założenia książki “12 tygodniowy rok”

“12 tygodniowy rok” autorów: Michael Lennington oraz Brian Moran to książka, którą po prostu trzeba przeczytać! Przedstawia system, który określa, co musisz zrobić już dziś, by zrealizować swoje długoterminowe cele.

Poniżej znajdziesz kilka głównych założeń z książki.

1. Koniec roku to czas kiedy najwięcej działamy

Autorzy książki zauważyli, że nasza motywacja jest największa pod koniec roku. Nowy Rok to magiczna data, przed którą chcemy zdążyć z realizacją naszych rocznych celów. Działamy szybciej, sprawniej i ze zwiększoną skutecznością. To takie nowe otwarcie, podczas którego czujemy ekscytację tym, co przed nami.

Sednem sprawy jest wykorzystanie tego zjawiska to skutecznego działania przez cały rok, a nie tylko pod jego koniec. Aby to zrobić można skorzystać z metody 12 tygodniowego roku.

„Nic nie potrafi zmotywować człowieka tak jak nieprzekraczalny termin”.

2. Tworzenie celów rocznych jest skazane na porażkę

Myślenie w ujęciu rocznym usypia Twoją czujność.

Rok to zbyt wiele czasu, aby utrzymać swoją motywację do osiągnięcia celów. Kiedy planujesz realizację dużego celu, rozbicie go na okres roku spowoduje, że przez większość czasu po prostu nic nie robisz. Odwlekasz swoje działanie, bo przecież masz jeszcze masę czasu do końca roku, aby zrealizować swój cel. W efekcie nie jesteś w stanie podgonić swoich wszystkich zadań i nie jesteś w stanie zrealizować swoich zamierzeń. Powstaje zdenerwowanie i frustracja, spada motywacja i marnujesz kolejny cenny czas.

“Jedną z rzeczy, które uniemożliwiają ludziom i organizacjom skuteczne wykorzystanie posiadanego potencjału, jest proces rocznego planowania.”

3. 12 tygodni to optymalny czas realizacji projektów

Aby wykorzystać wzmożoną motywację i chęć działania przez cały rok, a nie tylko na sam koniec roku, warto zamienić planowanie 12 miesięczne na 12 tygodniowe.

Skupiając się na działaniach dziennych i tygodniowych zwiększasz swoje szanse na osiągnięcie celów. Cele te są w zasięgu wzroku, a Ty cały czas widzisz moment końcowy. Aby móc je osiągnąć, każdy tydzień musisz zaczynać z konkretnym planem działania.

12 tygodni to wystarczający okres, aby zrealizować swoje cele, jeśli masz przemyślany plan i działasz systematycznie.

“Skuteczne działanie to tak naprawdę coś, co zachodzi dzień po dniu i tydzień po tygodniu!”

4. Twoje zaangażowanie jest najważniejsze

Tylko poprzez konsekwentne działanie jesteś w stanie osiągnąć to, czego pragniesz. Realizuj swoje założenia, zadanie po zadaniu. Pamiętaj, że liczy się każdy dzień. Autorzy wskazują, że nawet 85% wykonanych zadaniach daje duże szanse na osiągnięcie celu. Skupiaj się na tych zadaniach, które są naprawdę ważne, ale realizuj je każdego dnia.

“Bariera oddzielająca Cię od życia, które mogłoby być Twoim udziałem, to brak konsekwencji w działaniu.”

5. Pragnienie osiągnięcia celu jest niezbędne

Aby możliwe było skuteczne działanie, musi istnieć silne pragnienie osiągnięcia celu. Większość ludzi rezygnuje z wykonywania trudniejszych zadań, wybierając wygodę. Musisz cenić ważne dla siebie rzeczy wyżej niż własny komfort. Stwórz atrakcyjną wizję swojej przyszłości a następnie dostosuj do tej wizji swoje plany i działanie.

“Wizja stoi na początku każdego wielkiego dokonania.”

6. Mierzenie efektów jest bardzo ważne, aby osiągnąć cele

Pomiar wyników napędza Twoje działanie i pozwala Ci zachować stały kontakt z rzeczywistością. Na bieżąco wiesz czy zadania przynoszą zamierzone efekty i czy plan jest skuteczny. Ważne jest, aby pomiar był pozbawiony czynników emocjonalnych. Zmierz się z prawdą i korzystaj z obiektywnych wskaźników swoich działań. Nie ma tu miejsca na usprawiedliwienia i tłumaczenia. Codziennie należy sprawdzać, ile zadań zostało wykonanych. Większe podsumowania warto robić na zakończenie każdego 12 tygodniowego roku.

“Pomiar dokonań sprowadzi Cię na ziemię, zapewni Ci informacje zwrotne dotyczące Twoich osiągnięć, a do tego sprawi, że zdołasz się przyjrzeć swojej wydajności.”

Koncepcja 12 tygodniowego roku

Sednem tej teorii jest traktowanie 12 tygodni jako jednego roku. Takie spojrzenie potrafi przynieść efekty w krótszej perspektywie czasu.

Krótki okres zwiększa naszą motywację do działania. Realizacja celów wydaje się bardziej osiągalna, a my skupiamy się na planowaniu dni i tygodni, a nie całych miesięcy, kwartałów czy lat. Nie możesz się lenić, bo strata jednego tygodnia to bardzo dużo w skali 12 tygodniowego roku. Dzięki temu unikniesz koncentrowania się na przyszłości, a skupisz się na najbliższych działaniach.

Książkę “12 tygodniowy rok” (Michael Lennington oraz Brian Moran) serdecznie Ci polecam. To bardzo motywująca i inspirująca lektura, która jest pewną podstawą do wdrożenia skutecznego systemu osiągania celów. To jedna z tych książek, które po prostu należy znać.

Daj znać w komentarzu czy znasz już tę książkę i jakie są Twoje odczucia po jej przeczytaniu 😊

Udostępnij ten artykuł: