Wielokrotnie zdarza się, że masa zadań kumuluje się w ciągu dnia i nie wiadomo od czego zacząć. Stajemy się przytłoczeni i zestresowani… Dlatego tak ważne jest, aby poznać i zacząć stosować tych kilka wskazówek dotyczących produktywności, dzięki którym można odzyskać kontrolę nad swoim czasem i zyskać go więcej na przyjemności.
Poznaj kilka przydatnych wskazówek, które sprawią, że produktywność stanie się Twoją naturalną cechą.
ZORGANIZUJ SIĘ
1. Stwórz listę rzeczy do zrobienia
To jednocześnie najprostsze i najbardziej skuteczne narzędzie zwiększające produktywność. Jednak ważne jest, aby odpowiednio z niego korzystać. Tylko wtedy będzie naprawdę użyteczne.
👇 O tym warto pamiętać podczas tworzenia list zadań:
- Zadania muszą być konkretne. Nie rozpisuj się. Zapisuj proste i w pełni zrozumiałe zdania.
- Każde zadanie powinno mieć swój cel. Jego wykonanie ma czemuś służyć. Ma być w pełni celowe i potrzebne. Wyeliminuj te zadania, które nie przyniosą Ci zamierzonego rezultatu.
- Duże zadania rozbijaj na mniejsze podzadania (zadania pośrednie). Zapisywanie zbyt skomplikowanych zadań zmniejszy jedynie Twoją motywację do działania.
- Aktualizuj listę przynajmniej raz dziennie. Skreślaj zadania już wykonane i usuwaj z listy te, które są już nieaktualne.
2. Klasyfikuj i ustalaj priorytety
Stwórz jedną ogólną listę zadań, które będzie Twoją podstawą do dalszego planowania.
Zawsze będą istniały zadania mniej i bardziej ważne. Przejrzyj dokładnie swoją listę i zacznij klasyfikować wszystkie zadania. Zdecyduj, które zadania są najpilniejsze i na ich wykonaniu skup się w pierwszej kolejności. Każde wykonane zadanie skreślaj z listy – to daje ogromną satysfakcję i motywuje do działania 💪
Steven Covey (w książce “The 7 Habits of Highly Effective People”) proponuje następującą klasyfikację zadań:
- Ważne / pilne
np. zdarzenia kryzysowe, sprawy naglące, które już są spóźnione - Ważne / niepilne
np. zadania planowane, odpoczynek, szukanie rozwiązań - Nieważne / pilne
np. spotkania, telefony, rachunki do zapłacenia - Nieważne / niepilne
np. niektóre przyjemności, tzw. “złodzieje czasu”
3. Zaplanuj dzień
Ze stworzonej ogólnej listy zadań przypisz konkretne punkty do danego dnia. Nie zaśmiecaj swojego planu dnia zbyt dużą ilością zadań, których i tak nie będziesz w stanie wykonać. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest dopisywanie nowych punktów po wykonaniu poprzednich.
Pod koniec dnia przejrzyj dokładnie swoją listę 📑 Sprawdź czego nie udało Ci się wykonać i przenieś to na nowy dzień. Dopisz do kolejnego dnia także pozostałe zadania, które planujesz wykonać.
Pamiętaj, aby być realistką 😉 Pomyśl ile czasu potrzebujesz na dane zadanie i zostaw czas na sprawy nieoczekiwane.
4. Zapisz cele i ustal nagrody
Nic tak nie motywuje do działania jak myśl o nagrodzie 🏆
Wyznaczaj cele, których naprawdę pragniesz. To doda Ci chęci do działania. Możesz osiągnąć naprawdę wiele, pamiętaj, aby się nie poddawać!
Nagradzaj siebie za osiągnięte cele – te dzienne bądź tygodniowe. Doceń swoją pracę i wysiłek, który wkładasz każdego dnia.
5. Wyciągaj wnioski
Z pewnością będą również takie momenty, kiedy nie uda Ci się zrealizować zamierzonych celów i wykonać wszystkich zadań.
Nie zniechęcaj się!
Przeanalizuj, co się wydarzyło i poszukaj rozwiązania. Pamiętaj o stałym rozwoju i zdobywaniu nowej wiedzy. To z pewnością Ci pomoże.
SKUP SIĘ
1. Wyeliminuj wszystko, co Cię rozprasza
Ilość informacji, która dociera do nas każdego dnia jest coraz większa. Stale otrzymujemy powiadomienia o nowych mailach czy polubieniach na Facebooku. To wszystko mocno nas rozprasza i utrudnia naszą pracę. Ważne, aby być tego świadomą i zmniejszyć wpływ rozpraszaczy na naszą produktywność.
Pomyśl, aby:
- wyłączyć powiadomienia w różnych aplikacjach, które nie są nam potrzebne do wykonywania zadań
- nie sprawdzać poczty co 5 minut – wyznacz sobie czas w ciągu dnia kiedy ją sprawdzasz – pozostałą część czasu poświęć na sprawy do załatwienia
- kontroluj czas, który spędzasz np. na portalach społecznościowych w ciągu dnia – możesz skorzystać z aplikacji, które nad tym czuwają i ograniczają Ci dostęp po upływie wyznaczonego przez Ciebie limitu czasowego.
- zaplanować czas na odpoczynek (jeden bądź dwa w ciągu pracy) i nie robić krótkich przerw, co pół godziny – powrót do pracy będzie zajmował dużo czas
To tylko kilka propozycji. Warto je przetestować i wprowadzić także swoje rozwiązania, które umożliwią Ci skupienie się jedynie na swojej pracy 😉
2. Skoncentruj się na jednej rzeczy
Wielozadaniowość, tak mocno ceniona w wielu firmach, nie jest produktywna. Ta umiejętność jest bardzo przydatna, ale trzeba umieć wykorzystywać ją w odpowiednich momentach.
Za każdym razem, gdy zmieniasz zadanie, które wykonujesz, tracisz swój czas i koncentrację. Zostawiasz poprzednie zadanie skończone jedynie w połowie i nie możesz skupić się na nowych obowiązkach.
Lepszym rozwiązaniem jest skoncentrowanie się na jednej rzeczy i przejście do kolejnej dopiero po jej zakończeniu.
Tutaj przydatna może być także asertywność 😉 W wielu sytuacjach to pewnie inne osoby zachęcają nas do zmiany zadania, nad którym pracujemy.
3. Utrzymaj porządek w miejscu pracy
Bez względu na to w jakim miejscu pracujesz zadbaj o porządek.
Bałagan wokół Ciebie jest źródłem Twojego rozproszenia.
Ja wybieram minimalistyczne środowisko pracy. Lubię mieć czystą przestrzeń i staram się usunąć ze swojego biurka wszystkie zbędne przedmioty.
Stwórz sobie przestrzeń do pracy, która jest dla Ciebie wygodna i nie zniechęca Cię do działania ✔️
4. Przeanalizuj swoje najbardziej produktywne godziny
Jestem osobą, która przez wiele lat pracowała głównie w nocy. Wtedy też najczęściej uczyłam się do egzaminów. Z czasem okazało się, że moja produktywność jest dużo większa od rana.
Wieczorem jest zbyt zmęczona po całym dniu i nie mam już takiej łatwości w działaniu. Wszystko zajmuje mi więcej czasu, a moja kreatywność jest dużo gorsza niż rano.
Przeanalizuj swoje najbardziej produktywne godziny i w tym czasie planuj najwięcej zadań. Ustal momenty w ciągu dnia, w których jesteś najbardziej skoncentrowana i kiedy masz największe chęci do pracy. Wykorzystaj ten czas jak najlepiej.
ZADBAJ O SIEBIE
Czy ten punkt Cię zaskoczył?
👉 Aby być produktywnym trzeba zadbać także o siebie i swoje zdrowie.
1. Śpij odpowiednią ilość czasu
7 godzin to minimalny czas jaki powinna spać dorosła osoba. Wiem, że dla wielu osób nie jest to łatwe, ale warto o to zadbać. Właśnie w tym czasie w pełni się regenerujemy i możemy sprawniej wykonywać nasze zadania.
2. Wstawaj wcześniej
Za pewne jest tu wielu “nocnych marków”, których będzie ciężko przekonać do wczesnego wstawania, ale chciałabym abyście poznali plusy takiego działania.
To, co robisz w pierwszych godzinach po wstaniu ma znaczący wpływ na to, jak będzie wyglądał Twój cały dzień!
Dlatego też wstawaj wystarczająco wcześnie, aby zdążyć zjeść pożywne śniadanie, poćwiczyć i bez pośpiechu przejrzeć swój plan działania. Znajdź przed swoimi obowiązkami chwilę tylko dla siebie, a gdy usiądziesz do pracy skup się już wtedy tylko na niej.
Robiąc to wszystko zauważysz, że jesteś bardziej zrelaksowana i skupiona na swoich obowiązkach. Wprowadź nowy nawyk do swojego życia 👍
3. Odżywiaj się zdrowo
Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, odpowiednie jedzenie jest niezwykle ważne w utrzymaniu koncentracji i energii do działania.
Spożywaj świeżą najlepiej nieprzetworzoną żywność i unikaj cukru. Lekkie jedzenie doda Ci energii podczas, gdy ciężkie posiłki zachęcą Cię jedynie do drzemki 😉
4. Rób małe przerwy
Brak odpoczynku z powodu zbyt wielu zadań doprowadzi tylko i wyłącznie do mniejszej efektywności. W rezultacie zrobisz mniej rzeczy i zmniejszysz również jakość swojego działania.
Twoja wydajność znacząco wzrasta jeśli odpoczywasz 15-20 minut, co dwie godziny pracy! 💡
⬆ Warto to zapamiętać ⬆
Twój umysł musi mieć czas na oczyszczenie, aby móc wrócić do pracy bardziej skoncentrowany i produktywny.
WYBIERZ MINIMALIZM
Bardzo często zapominamy, że produktywność to nie jest wykonywanie wielu zadań. To robienie tych właściwych zadań, które są istotne z punktu widzenia naszego celu.
Zastanów się nad celem zadań, które wykonujesz i usuń z listy te rzeczy, które nie są istotne.
Szanuj swój czas i swoją energię.
Skup się na tym, co przybliża Cię do celu!
Wszystkie te opisane sposoby są skuteczne kiedy zaczniesz je regularnie stosować. Wyrób sobie nowe nawyki i działaj bardziej produktywnie 😍
A Ty masz swoje sprawdzone techniki na zwiększenie produktywności? Daj znać w komentarzu
Leave A Comment