Czy kiedykolwiek słyszałeś/aś o “pętli unikania”? Jest to bardzo powszechny u ludzi wzorzec zachowań związanych z prokrastynacją / unikaniem. Zwykle zaczyna się kiedy podejmujesz decyzję, aby zacząć działać. Co dzieje się dalej? Z artykułu dowiesz się, co to jest pętla unikania i jak sobie z nią radzić.
Pętka unikania – co to jest
Schemat w pętli unikania jest dość prosty.
Podejmujesz decyzję, aby coś zrobić i następnie znajdujesz powody, dla których nie możesz tego zacząć robić właśnie teraz.
“Muszę ……………………, zanim będę mógł ………………..”
Np.
* Muszę skończyć wszystkie kursy o biznesie, zanim założę własną firmę.
* Muszę mieć odpowiedni strój i sprzęt sportowy, zanim zacznę ćwiczyć.
* Muszę zgromadzić większy budżet, zanim wydam swój pierwszy produkt cyfrowy.
Przykładów może być bardzo wiele…
Jestem pewna, że nie raz byłeś/aś w pętli unikania. Bo tak już mamy, że zawsze znajdziemy jakiś powód, aby czegoś nie zrobić.
Pętla unikania jest więc schematem myślowym, który skłania nas do prokrastynacji. Prokrastynacja to natomiast odkładanie mniej przyjemnych rzeczy na później i robienie w tym czasie tych bardziej przyjemnych. Rezultatem takiego działania jest nie wykonywanie ważnych zadań i przesuwanie ich w czasie. Zadania te kumulują się, powstaje uczucie frustracji i przytłoczenia zbyt dużą ilością tematów. Wykonanie tych rzeczy staje się coraz trudniejsze, zajmuje więcej czasu i wymaga włożenia większej energii w ich zrobienie.
Ciągłe zwlekanie niszczy Twoją produktywność i buduje poczucie braku postępu, co zmniejsza Twoją pewność siebie i chęć działania.
Aby iść do przodu i realizować swoje cele, musisz pokonać pętle unikania.
W przeciwnym razie będziesz odkładać działanie o dni, tygodnie, miesiące a czasem nawet i lata. A czas jest naprawdę cenny i warto zacząć działać już dzisiaj. Z tym, co masz i w swojej nie idealnej sytuacji.
Jak pokonać pętlę unikania?
Mimo, że nasza natura dąży do szybkiego zdobywania nagród i unikania zadań wymagających większego wysiłku – można walczyć z prokrastynacją i zminimalizować jej wpływ na swoje życie.
Prokrastynacja łączy się mocno z psychologią.
W pierwszej kolejności musisz więc zrozumieć swoją prokrastynację i powody, dla których unikasz działania. Bo jestem pewna, że za każdą taką decyzją o odkładaniu spraw na później, stoją Twoje zakorzenione schematy myślowe i konkretne powody.
Przykład:
* Odwlekasz sprzedaż pierwszego produktu, bo boisz się niepowodzenia i braku zarobku.
* Odkładasz nowe działania zarobkowe, bo masz zakorzenione z dzieciństwa przekonania, że nie umiesz zarabiać większych pieniędzy.
Prokrastynacja może wynikać z naszego strachu, potrzeby kontroli wszystkiego, perfekcjonizmu… Sposoby radzenia sobie z nią będą związane z powodem, przez który unikamy działania.
Kilka sposobów na radzenie sobie z prokrastynacją:
- Zacznij analizować swoje zachowanie.
Za każdym razem, kiedy chcesz odłożyć jakieś działanie w czasie zapisz na kartce tę sytuację i myśli, które Ci towarzyszą. Szukaj powodów, przez które nie chcesz zacząć działać.
- Nie patrz na zadanie jak na jeden duży projekt.
Kiedy nie będziesz rozbijać dużych zadań na mniejsze, będziesz czuć się przytłoczony wielkością projektu i zaczniesz unikać jego wykonania. Duże tematy rozbijaj na mniejsze i szybsze do wykonania zadania, które zrobisz dużo chętniej i bez większego problemu.
-
Zacznij rozpisywać listy zadań i ustalaj priorytety.
Działaj zawsze od zadań najważniejszych i nie pozwól, aby pilne tematy pozostawały niewykonane.
- Ustalaj terminy wykonania zadań i deadline projektów.Świadomość, że “goni Cię czas” może być skuteczną motywacją do działania.
- Pozbądź się rozpraszaczy.
Rozproszenie uwagi jest dużym problemem w codziennym działaniu i wpływa na odkładanie pracy na później. Kiedy zaczynasz działać zadbaj o spokojną przestrzeń bez telewizji i stale wyskakujących powiadomień w telefonie.
-
Jeśli walczyć z perfekcjonizmem, zapisz na kartce wszystkie powody, dla których uważasz, że coś musi być idealne. Zastanów się w jakich obszarach wszystko musi być idealne. Zacznij myśleć o swojej pracy pozytywnie, nawet jeśli nie jest idealna. Pamiętaj, że doskonałość nie istnieje.
-
Jeśli boisz się porażki naucz się zarządzać swoim strachem. Dowiedz się z czego on wynika i pracuj nad jego kontrolowaniem.
-
Jeśli Twoja prokrastynacja wynika z chęci kontrolowania wszystkiego, zastanów się dlaczego potrzebujesz tej kontroli i popracuj nad zaufaniem do innych.
- Stosuj triki, które pomogą Ci działać szybciej i sprawniej.
Jest wiele technik, które pomagają nam w codziennym produktywnym działaniu. Poznaj te techniki i zacznij je wykorzystywać. Jedną z nich może być “metoda 2 minut” – jeśli jakieś działanie zajmuje Ci mało czasu, zrób je od razu.
-
Kiedy nadal masz z tym problem, polecam także pójście na terapię i przepracowanie powodów, dla których odwlekasz swoje działanie. Na terapii łatwiej będzie Ci znaleźć schematy myślowe, które Cię blokują.
Przyczyna odwlekania będzie różna u każdej osoby i w zależności od sytuacji. Jednak trzeba pamiętać, że prokrastynacja ma więcej złych niż dobrych skutków i warto z nią walczyć.
Życzę Ci, abyś odkrył/a powody odwlekania działania w czasie i skutecznie sobie z tym poradził/a :)
Leave A Comment