Planowanie tygodniowe jest niezwykle ważne, aby móc wyjść z “trybu przetrwania” każdego nowego dnia i zacząć efektywnie wykorzystywać swój czas. Aby to zrobić musisz zastanowić się, co jest dla Ciebie ważne i ustalić swoje priorytety. Dzięki temu zyskujesz kontrolę nad swoim życiem i zmierzasz do wyznaczonego celu.
Planując cały tydzień, doskonale wiesz, co będziesz robić jak wstaniesz. Twój dzień jest w większości zaplanowany i nie musisz marnować już czasu na codzienne przygotowania listy spraw do załatwienia. Zmniejszasz swój poziom stresu oraz zwiększasz pewność siebie i swoje szanse na sukces 💪
Poświęć trochę czasu na planowanie, niech ta czynność stanie się Twoim nawykiem, a w zamian zyskasz więcej czasu na przyjemności 😉 Możesz zrobić to w piątek, sobotę czy niedzielę. Ważne, abyś zaczynała nowy tydzień z gotowym planem działania.
Te 6 kroków pomoże Ci skutecznie zaplanować
Twój tydzień.
Krok 1
Przejrzyj swoje cele
Uważam, że nie ma produktywności bez celów!
To niezwykle ważne, aby je posiadać i do nich zmierzać. Twoje działanie powinno być celowe
i przemyślane.
Produktywność nie jest wykonywaniem wszystkich zadań jakie tylko wpadną Ci do głowy. To wykonywanie tych właściwych zadań, które mają sens, które przybliżają Cię do osiągnięcia postawionego sobie wcześniej celu 🏆
Produktywność ma na celu maksymalne wykorzystanie Twojego czasu. Ale tego, który planujesz poświęcić na pracę. Chodzi o to, aby jak najszybciej wykonać dobrze swoje zadanie i iść naprzód.
Warto zacząć więc od przejrzenia swoich celów – tych osobistych i zawodowych. Sprawdź na jakim jesteś etapie w ich realizacji i spisz dalsze kroki jakie musisz podjąć, aby je osiągnąć.
Krok 2
Zapisz w jednym miejscu wszystkie zadania
Nie jest łatwo rozpisać cały tydzień, jeśli nie masz wcześniej spisanej listy wszystkich spraw do załatwienia 📑
Z własnego doświadczenia wiem, że naprawdę warto posiadać taką listę. Moja jest podzielona na obszary/projekty. Zapisuję w niej wszystkie zadania dotyczące danego tematu. Dopiero później zapisuję konkretne zadanie ponownie przy określonym dniu, w którym chcę się tym zająć.
Jeśli zasypiesz swój dzień masą zadań (których i tak nie jesteś w stanie wykonać), Twoja produktywność mocno spadnie. Ilość spraw Cię przygniecie i zniechęci do działania. Po wykonaniu zadań na dany dzień zaglądam ponownie do mojej ogólnej listy zadań i wybieram kolejne, którym mogę się zająć. To świetny sposób, który mocno Wam polecam!
Weź notatnik, planer, aplikację mobilną czy komputer i zapisz wszystko, co masz lub chcesz zrobić w tym tygodniu.
Krok 3
Przejrzyj swój miesięczny kalendarz
Warto mieć globalne ujęcie swojego planu 😉
Planując zadania na konkretny tydzień sprawdź czy w najbliższej przyszłości nie czekają na Ciebie wydarzenia, do których musisz się przygotować. Może masz w planach wesele przyjaciółki i musisz zaplanować zakupy prezentu i nowej kreacji? 👗
To krok, w którym musisz spojrzeć na swoje zadania z szerszej perspektywy czasowej, żeby nie zapomnieć o niczym ważnym.
Krok 4
Zaplanuj swój tydzień
To z pewnością jeden z najważniejszych kroków!
Ma decydujące znaczenie jeśli chodzi o wykonanie wszystkich zadań. Jeśli zaplanujesz zadania w nieodpowiedni, nieprzemyślany sposób, możesz doprowadzić do sytuacji, w której będzie odkładać te zadania ciągle “na później”.
Jeśli masz już spisaną ogólną listę (niech znajdą się na niej zadania osobiste i zawodowe), przyporządkuj zadania do określonego dnia tygodnia. Zrób to w sposób przemyślany. Określ ile czasu potrzebujesz na daną sprawę i nie zapisuj zbyt wielu zadań na jeden dzień.
Polecam Ci technikę blokowania czasu.
Polega to na zarezerwowaniu sobie w kalendarzu określonej ilości godzin w ciągu dnia na wykonywanie zapisanych zadań.
🔹 Otwórz swój kalendarz i upewnij się, że masz już zapisane wszystkie wydarzenia w najbliższym tygodniu (spotkania, wizyty u lekarza, konferencje, zebrania itp.).
🔹 Zdecyduj kiedy i ile, każdego dnia, możesz poświęcić czasu na wykonywanie zapisanych zadań. Utwórz bloki czasowe dla tych zadań i umieść je w określonych godzinach w ciągu dnia.
Bardzo ważne! >> Upewnij się, że zarezerwowałaś także czas dla siebie i najbliższych. Pamiętaj o rodzinie, przyjaciołach i aktywności fizycznej. To wszystko także wpływa na Twoją produktywność.
Są niestety nieuniknione. Pojawiają się znienacka i zmuszają nas do rujnowania naszego planu 😉 Weź to pod uwagę ustalając widełki czasowe i zapewnij sobie chwilę na nieoczekiwany sprawy.
Jeśli preferujesz planowanie cyfrowe polecam Ci korzystanie z kalendarza Google. Idealnie sprawdza się do zarządzania czasem.
Natomiast do rozpisywania swoich zadań przydatne są zupełnie inne aplikacje. Już wkrótce znajdziecie o nich więcej informacji na mojej stronie.
Bądźcie czujne! ❤️
Te wszystkie wykonane kroki to już kawał świetnej roboty! 👍
Zapoznaj się jeszcze z dwoma kolejnymi, które są małym uzupełnieniem tygodniowego planowania.
Krok 5
Stwórz przestrzeń do pracy
Nic tak nie nastraja do pracy, jak czysta i uporządkowana przestrzeń wokół Ciebie. Miejsce, w którym lubisz przebywać i dobrze się w nim czujesz.
Wspaniale jest móc zacząć nowy tydzień od uporządkowanej listy zadań oraz od przygotowanego miejsca do pracy.
Powiem Ci szczerze, że nie należę do osób, które lubią sprzątać 🙈
Ale w jednym miejscu mam zawsze porządek. Zanim usiądę do pracy, bez względu, gdzie akurat pracuję, zaczynam od uporządkowania swojej przestrzeni. Pozbywam się niepotrzebnych rzeczy, układam dokumenty i robię miejsce na kubek z kawą ☕️
Czysta przestrzeń bez zbędnych rzeczy to idealne miejsce do pracy.
Co ważne, istotny jest nie tylko porządek wokół Ciebie, ale również porządek na Twoim komputerze i telefonie.
Znajdź chwilę na uporządkowanie folderów na pulpicie, zgranie na dysk ważnych plików i pozbycie się wszystkiego, co już nie jest potrzebne. To naprawdę mocno oczyszcza i nastraja do pracy.
Przed nami ostatni krok, o którym nie mogłabym nie wspomnieć ⬇️
Krok 6
Pamiętaj o rozwoju
Mnóstwo mojego czasu poświęcam zachęcaniu ludzi do własnego rozwoju. Jest to punkt, który musiał znaleźć się na tej liście.
Naprawdę warto znaleźć w ciągu tygodnia trochę czasu także na własny rozwój. To mogą być artykuły naukowe, podcasty, filmy szkoleniowe, kursy czy poradniki. Wszystko to, co Cię interesuje.
Wiem, że nie jest łatwo znaleźć na to czas, ale to może być naprawdę nawet kilka minut w ciągu dnia.
🔹 Wykorzystaj jazdę autem na słuchanie podcastu
🔹 Na social mediach obserwuj profile dotyczące rozwoju czy tematu, który Cię interesuje
🔹 Zacznij dzień od przeczytania jednego rozdziału poradnika
🔹 Zapisz się do grupy, która dzieli się ważnymi informacjami.
Sposobów jest naprawdę wiele.
Ja od tygodnia słucham bajek po hiszpańsku i gram w gry stworzone przez Duolingo 🙈 Nie udało mi się jeszcze zarezerwować czasu na spokojną naukę hiszpańskiego, a dzięki temu udaje mi się powtórzyć sobie chociaż podstawy tego języka.
Mam nadzieję, że te kroki ułatwią Ci tygodniowe planowanie zadań.
Powodzenia!
Leave A Comment