Zjedz tę żabę Brian Tracy omówienie książki

Książka “Zjedz tę żabę” zawiera w sobie kilka bardzo ważnych lekcji, o których warto pamiętać w swoim codziennym życiu. Traktuję ją jako pewną podstawę.. Mocno zachęcam Cię do zapoznania się z całą książką i do wyciągnięcia z niej własnych wniosków. W artykule znajdziesz omówienie najważniejszych zagadnień z książki.

12 najważniejszych zagadnień z książki “Zjedz tę żabę”

Poznaj 12 zagadnień, które według mnie są najważniejsze i z pewnością warto je znać, aby lepiej planować i działać produktywnie.

 

1. Twój nastrój i motywacja do działania nie utrzymuje się na tym samym poziomie przez cały czas

W ciągu dnia wyczerpujemy pokłady naszej siły i motywacji do działania. To właśnie rano mamy najwięcej energii i jesteśmy najbardziej wypoczęci. Nasz umysł jest świeży i łatwiej jest nam poradzić sobie z trudnymi czy energochłonnymi zadaniami.

Dodatkowo, dużo łatwiej przychodzi nam znajdowanie rozwiązań i działamy dużo szybciej niż pod koniec dnia. Właśnie dlatego, zacznij działać od tego, co najchętniej przeniósłbyś na następny dzień.

Wykonaj najtrudniejsze zadanie wtedy, kiedy Twój umysł może sobie z nim poradzić najlepiej. Zjedz tytułową żabę i miej z głowy najtrudniejsze zadanie w danym dniu. Później, kiedy Twoja motywacja i energia do działania będą mniejsze, możesz zająć się mniej wymagającymi zadaniami.

Dobrze korzystaj ze swoich zasobów energii. Dbaj o regenerację i odpoczynek, o swoje ciało i zdrowe posiłki, aby zyskiwać jak najwięcej energii do działania.

 

2. Nie istnieje magiczny środek, który pomoże Ci odnieść sukces

Sukces odnoszą Ci, którzy konsekwentnie dążą do celu. Którzy mają dobrze przygotowany plan i systematycznie go realizują. Wymaga on wielu umiejętności, ale talent nie jest tutaj najważniejszy. Niezbędna jest determinacja.

Samo podjęcie decyzji i wybór celu nie jest wyzwaniem. Natomiast jest nim podjęcie działania. Przydatne będzie utrwalanie nawyku natychmiastowego działania – określ zadania i zacznij je wykonywać. Dzięki temu szybko uwiniesz się ze wszystkim, co masz do zrobienia i będziesz mieć więcej czasu na inne rzeczy.

3. Nie wykonuj kilku rzeczy na raz

Twoja produktywność jest największa, kiedy skupiasz się na jednym zadaniu na raz. Nie odrywaj się więc, od tego, co robisz, tylko poświęć swoją uwagą na wybranej czynności.

Pamiętaj, że Twój umysł potrzebuje dużo czasu, aby wrócić do wykonywania danej czynności po tym, jak ją przerwiesz. Skupiaj się na jednym zadaniu na raz i zawsze zaczynaj od tego, co jest najważniejsze. Zadanie, od którego zaczynasz działać, musi być zadaniem najważniejszym. Określ więc priorytety zadań i działaj zgodnie z nimi.

Działanie zgodnie z priorytetami zwiększa Twoją produktywność.

Pracuj w blokach czasu i skup swoją uwagę tylko na konkretnych zadaniach.

4. Najważniejsze jest działanie

To, co jest najważniejsze w realizacji celów to działanie! Nie pozostawaj w sferze planów i rozmyślań. Wiele osób stale udoskonala plan działania i pozostaje tylko na tym etapie. Weź się do pracy i zacznij działać.

Wypracuj sobie szybkie metody planowania, aby nie poświęcać na nie zbyt wiele czasu. Planuj szybko i ostrożnie. Wykonane zadania dają dużą satysfakcję. Skup się więc na działaniu.

5. Cele są podstawą

Aby zrealizować swoje marzenia musimy najpierw wykonać postawione przed nami zadania. Bez względu na to, co chcesz osiągnąć, musisz zacząć od wyznaczania celów. Nie tylko jednego głównego celu, ale także celów pośrednich.

Zapisz wszystkie swoje cele i od razu zacznij działać! Nie czekaj!

Wiele osób poprzestaje tylko na ich określeniu zapominając, że ważne jest stworzenie planu działania i wykonywanie zadań. Mimo, że przygotowanie planu zajmuje trochę czasu, oszczędzasz dzięki niemu masę czasu na bezsensownym i bezcelowym działaniu.

Plan wyznaczy kierunek działania i sprawi, że będziesz robić to, co niezbędne do osiągnięcia celu.

6. Planuj z wyprzedzeniem i zawsze zapisuj plan działania

Nie pozostawiaj planu tylko w swojej głowie. Zadbaj o to, aby był spisany. Nie ma znaczenia gdzie go zapiszesz. Ważne, żeby był uporządkowany według Twoich celów i według priorytetów.

Każdy cel możesz podzielić na mniejsze projekty i do nich dopisywać zadania. Porządek jest tu bardzo potrzebny. Możesz tworzyć listy ogólne, miesięczne, tygodniowe i dzienne. Odhaczaj wszystko, co udało CI się zrobić i czerp satysfakcję ze wszystkich zakończonych zadań. Oceniaj, które zadanie przyniosą Ci najszybszy rozwój oraz rozwiązanie sprawy (działaj według ważności zadań).

Mimo, że każdy z nas dąży do robienia rzeczy prostych – Ty zacznij od najtrudniejszych i najważniejszych zadań. Szybko osiągniesz uczucie satysfakcji. Łatwe zadania wykonasz nawet wieczorem. Jeśli jednak zostawisz na wieczór te trudne, jest duża szansa że ich nie wykonasz ich wcale.

Planuj z wyprzedzeniem: dzień, tydzień, miesiąc, rok. Określ czego chcesz, zapisz to, wyznacz termin końcowy osiągniecia celu, stwórz listę niezbędnych czynności, które Cię do tego doprowadzą, zacznij natychmiast działać zgodnie z planem, rozłóż pracę tak, aby codziennie robić coś, co Cię przybliży do celu choćby o jeden mały krok.

7. Stosuj skuteczne metody w planowaniu

Metoda ABCDE

Skorzystaj z metody, która ułatwi Ci podejmowanie decyzji od czego zacząć.

W pierwszej kolejności podziel zadania na różne obszary swojego życia (praca, życie osobiste, zdrowie…). Następnie rozdziel zadania do worków: A, B, C i D.

Do worka E – wrzuć najmniej istotne, błahe zadania. Takie, których nie musisz wykonywać.

Do worka D – wrzuć wszystkie zadania, których wykonanie nie przynosi Ci korzyści – zapomnij o nich bądź zostaw je na sam koniec.

Do worka C – wrzuć zadania, które powinieneś zrobić, ale możesz je oddelegować do zrobienia komuś innemu.

Do worka B – wrzuć ważne zadania, które powinieneś wykonać samemu.

Do worka A – obowiązki które możesz wykonać tylko Ty, które są pilne i ważne. Od nich zawsze zaczynaj działać.

Kiedy skończysz już zadania z jednego worka, możesz przejść do wykonywania zadań z kolejnego. W każdym worku Twoje zadania powinny być ułożone według ważności.

 

Zasada Pareto

Pamiętaj także, że 20% Twoich obowiązków jest ważniejsze od pozostałych 80% – wykonanie ich da Ci większy zysk niż zrobienie wszystkiego.

 

Metoda małych kroków

Dziel duże zadania na mniejsze, dzięki czemu dużo łatwiej będzie Ci zrealizować duże projekty. Metoda małych kroków zawsze się sprawdza i z każdym zadaniem przybliża Cię do celu.

8. Oceniaj zadania zgodnie z konsekwencjami na przyszłość i podejmuj lepsze decyzje

Analizowanie Twoich dotychczasowych działań pomoże Ci przewidzieć konsekwencje tych kolejnych. Dzięki temu dużo łatwiej będzie Ci podejmować decyzje te krótko oraz te długoterminowe.

Decyzje długoterminowe są dużo trudniejsze do podjęcia. Jeśli jednak mamy określone cele i plany na przyszłość, wiemy jakie działania pozwolą nam się rozwijać.

Oceniaj więc ważność swoich obowiązków na podstawie tego, jakie będzie to miało konsekwencje na przyszłość.

9. Czas jest ograniczony i nie da się zrobić wszystkiego

Twój kalendarz przyjmie wiele zadań, ale to wcale nie znaczy, że wszystko uda Ci się zrobić. Mamy ograniczony czas i trzeba się z tym pogodzić.

Ważne jest, żeby zadania, których nie udało Ci się wykonać od razu wrzucać na kolejny dzień. Jeśli zaczynasz od najważniejszych zadań, na końcu zostaną Ci już tylko te mniej ważne.

Oceń, czy wykonanie tych najmniej ważnych zadań zmieni Twoją sytuację na lepszą. Oddeleguj je innym bądź usuń je z listy jeśli nie są istotne.

Stosuj prawo wymuszonej wydajności – nigdy nie zrobisz wszystkiego, ale masz spore szanse zrobić rzeczy najważniejsze.

10. Poznaj swoje umiejętności oraz mocne i słabe strony

Warto znać nie tylko swoje mocne strony, ale również te słabe. Określ swoje umiejętności i sprawdź także, jakie umiejętności są ważne w tym, czym się zajmujesz.

Jeśli, któreś z nich są Twoimi słabszymi stronami, zawsze możesz się doszkolić. Rozwój zawsze przyniesie Ci coś dobrego. Wszystkiego możesz się nauczyć.

Może okazać się, że brak pewnych umiejętności zablokuje Ci drogę do rozwoju i sukcesu. Może to uniemożliwić Ci także wykorzystanie Twoich mocnych stron.

Skup się na kluczowych umiejętnościach w Twojej pracy. Poznaj dobrze siebie i naucz się wykorzystywać te cechy podczas pracy.

11. Porządek jest niezbędny

Nasze życie zawodowe wymaga takiego samego porządku jak nasze mieszkanie. Uporządkowania potrzebuje także Twoje miejsce pracy. Dzięki temu będziesz działać szybciej i bardziej produktywnie.

Schowaj wszystko, co niepotrzebne i odłóż resztę rzeczy na swoje miejsce. Wycisz powiadomienia w telefonie i skup się na zadaniach.

Przed przystąpieniem do pracy przygotuj sobie wszystko, czego będziesz potrzebować, aby później nie rozpraszać się na poszukiwania różnych rzeczy.

12. Pełne skupienie przyspieszy Twoją pracę

Stan flow (stan pełnego skupienia) to moment, w którym nasza uwaga jest mocno skierowana na wykonaniu zadania. Nic nas nie rozprasza i skupiamy się tylko na zadaniu. Dzięki temu działamy szybciej, sprawniej i lepiej. Mamy więcej energii i czujemy radość. Do głowy wpada nam więcej dobrych pomysłów i dużo lepiej wykorzystujemy swój potencjał.

To stan, który jest bardzo mocno pożądany. W stanie flow, chętniej bierzemy się za skomplikowane czynności i lepiej radzimy sobie z problemami. Aby wpaść w ten stan, zadbaj o sprzyjające warunki do pracy. Pozytywne nastawienie mocno pomoże.

Pamiętaj, że to, co tu przygotowałam, to jedynie krótkie wskazanie najważniejszych według mnie tematów poruszanych w tej książce.

Jeśli interesuje Cię ten temat polecam Ci zapoznanie się z całą książką.

Udostępnij ten artykuł: