9 strategii, aby przestać odkładać rzeczy i zacząć je robić

Życie jest ekscytujące i jest w nim wiele wspaniałych chwil. Daje nam mnóstwo możliwości do realizowania naszych celów. Ale, żeby tak się stało i żeby móc cieszyć się fantastycznym życiem o jakim marzymy, musimy działać i przestać odkładać wszystko na później. Na szczęście istnieją określone strategie, które pomogą Ci zmienić Twój sposób myślenia i zacząć realizować swoje cele.

Poznaj dziewięć podstawowych sposobów, aby przestać odkładać działania na później i osiągać swoje cele.

1. Zacznij od wizji tego, co chcesz osiągnąć

Bardzo często ludzie nie osiągają sukcesu, ponieważ nie umieją jasno sformułować czego pragną i co chcą osiągnąć. Wizja sukcesu jest Twoją motywacją do działania każdego dnia. Aby przestać odkładać pracę nad celami na później, musisz mieć sprecyzowane rzeczy, których pragniesz w różnych sferach swojego życia: prywatnej, zawodowej, finansowej, zdrowotnej czy towarzyskiej.

Świetnym pomysłem będzie stworzenie wizualnej mapy marzeń, ponieważ najczęściej jesteśmy wzrokowcami. Stwórz taką mapę i miej jasno określoną wizję tego, czego pragniesz, bo wiedza dotycząca tego dokąd zmierzasz jest niezbędna, aby osiągnąć sukces. Kiedy będziesz mieć cel, na którym Ci zależy – będziesz z chęcią systematycznie wykonywać zadania, które Cię do tego celu doprowadzą.

2. Ustal realistyczny plan działania i przestrzegaj jego założeń

Dobra organizacja to świetna strategia na walkę z prokrastynacją.

Ustalenie celów to pierwszy krok, drugim jest stworzenie szczegółowego i możliwego do wykonania planu działania. Kiedy masz jasno określony plan, który ma Cię doprowadzić do celu, dokładnie wiesz, co masz i kiedy masz robić. Dzięki temu przestajesz błądzić po omacku i robisz to, co rzeczywiście jest ważne! Plan motywuje Cię do działania, bo skoro masz już zapisane kiedy masz coś wykonać, warto się z tego wywiązać i po prostu to zrobić. Zaangażuj się w realizację planu i dołóż starań, aby rzetelnie i systematycznie wykonywać zadania.

3. Zacznij każdy dzień od rzeczy, które są ważne dla Ciebie

Wielokrotnie spotykam się z sytuacją kiedy potrzeby innych stają się naszymi priorytetami i właśnie od nich zaczynamy każdy dzień. Jeśli rozpoczynamy dzień od wykonywania zadań ważnych dla innych, to jest to najszybszy sposób na odkładanie naszych własnych celów na później…

Jeśli pragniesz osiągnąć swoje cele to przestań odkładać swoje tematy na później i zacznij każdy dzień właśnie od tych zadań, które są ważne dla Ciebie (nie dla innych). Codziennie poświęć czas na rzeczy, które przybliżą Cię do celu. To właśnie te zadania powinny być Twoim priorytetem i mieć wyjątkowe miejsce w planie dnia. Twoje marzenia i cele muszą mieć pierwszorzędną pozycję w podejmowaniu decyzji. To, co chcesz osiągnąć jest niezwykle ważne i musisz poświęcić na to swoją uwagę.

4. Stwórz zobowiązanie wobec siebie i działaj konsekwentnie

Kiedy coś obiecamy, wkładamy większą energię w wykonanie tej obietnicy. Stwórz więc pewne zobowiązanie wobec siebie, że dołożysz wszelkich starań, aby zrealizować swoje cele. Konsekwentne działanie musi być Twoją jedyną opcją, jeśli naprawdę chcesz przestać odkładać rzeczy na później. Nie skupiaj się na obrazie całości swojego planu, bo to może Cię przytłoczyć. Skoncentruj się na podzieleniu swoich celów na kawałki, które szybciej i łatwiej doprowadzą Cię do wygranej. Pomyśl i najbliższym kroku i po prostu go wykonaj.

5. Usystematyzuj, optymalizuj i rozwijaj swoje działania

Osiągniesz sukces, jeśli będziesz myśleć o rozwoju i stałym wzroście.

Usystematyzuj – czyli konsekwentnie realizuj zadania z listy. To moment, w którym zbudujesz nowe nawyki, które pomogą Ci działać regularnie.

Optymalizuj – czyli stwórz procesy, które pomogą Ci w etapie planowania, działania czy analizowania. Wszystko, co może przyspieszyć i ułatwić Ci działanie jest tu mile widziane. Eliminuj czynności, które są zbędne i nic nie zmieniają.

Rozwijaj – czyli wyznaczaj sobie nowe cele i angażuj się w nowe rzeczy. Doświadczaj wzrostu, podnoś sobie poprzeczkę i wychodź poza swoją strefę komfortu.

To nie tylko pomoże Ci przestać odkładać rzeczy na później, ale także popchnie Cię do osiągania kolejnych celów.

6. Świętuj swoje postępy

Nic tak nie motywuje, jak nagroda.

Jeśli stawiasz sobie wysoko poprzeczkę i nie dzielisz celu na mniejszy, okazuje się, że stale podążasz za czymś, co trudno Ci “złapać” i w pewnym momencie po prostu się poddajesz. Jeśli jednak podzielisz cele na mniejsze etapy i będziesz świętować osiągnięcie każdego z nich po kolei, zobaczysz swój postęp i docenisz swój wysiłek. Twoja motywacja do działania wzrośnie, a Ty będziesz jeszcze chętniej realizować kolejne zadania.

To właśnie doświadczanie postępu i własnego rozwoju jest wspaniałym etapem w naszym życiu, który warto docenić. Droga do celu jest równie ważna jak samo jego osiągnięcie.

7. Pamiętaj o dobrej zabawie podczas realizowania celów

Jeśli będziesz jedynie ciężko pracować i nie będziesz czerpać z tego żadnej satysfakcji i zabawy – do niczego nie dojdziesz. Zaczniesz odkładać rzeczy na później, bo nie będą Ci sprawiać frajdy.

Dodaj więc do swoich celów nieco zabawy. To może być hobby, bądź zajęcie, które lubisz robić. Przełam presję, doświadczaj fajne wydarzenia i doceniaj życie. Zabawa to świetny sposób na budowanie udanego życia pełnego harmonii. Nie zapominaj więc o czasie dla siebie i czasie na przyjemności. Świetnie sprawdzi się tutaj nagradzanie się za małe sukcesy. Sprawiaj sobie przyjemność, a chętniej będziesz siadać do pracy.

8. Uświadom sobie, że dążysz do lepszego życia

Bez względu na to, jak definiujesz swoje lepsze życie, to właśnie jego wizja ma być Twoim największym motywatorem do działania. Przestaniesz odkładać swoje sprawy na później, kiedy będziesz mieć w głowie, że to działanie przybliża Cię do Twojego lepszego życia. Dużo chętniej będziesz działać, gdy Twój plan będzie ściśle związany z osiąganiem celów i będzie zgodny z Twoimi wartościami. Pamiętaj, że to właśnie dzięki działaniu, możesz osiągnąć to, czego naprawdę pragniesz.

9. Usuń negatywne rzeczy ze swojego otoczenia

To mogą być Twoje negatywne myśli, negatywne doświadczenia czy negatywne osoby w Twoim otoczeniu. To wszystko ma zły wpływ na Twoje działanie i oddala Cię od Twojego celu.

Usuń to, co negatywne i oczyść swoją głowę oraz swoją przestrzeń. To może być świetny sposób, aby być skoncentrowanym na celu i być zmotywowanym do działania.

Na koniec mam dla Ciebie ważną myśl!

Nic nie stoi na Twojej drodze do realizacji celu i posiadania życia o jakim marzysz.

Oczywiście nic nie przychodzi samo i to nie będzie łatwe. Ale dobry plan i Twoje zaangażowanie w działanie, może doprowadzić Cię do celu. Systematycznie pracuj i nie poddawaj się. Nagroda jest warta Twojego wysiłku.

Udostępnij artykuł!