Jak wyznaczać cele

Zastanawiasz się jak wyznaczać cele? Jest na to kilka skutecznych sposobów. Wyznaczanie celów to jeden z ważniejszych elementów w naszym życiu, jeśli pragniemy się rozwijać i chcemy spełniać marzenia. Warto poznać kilka przydatnych zasad jak wyznaczać je skutecznie 💪

Po co wyznaczać cele

W roku 2021 miałam wiele pomysłów, które chciałam zrealizować. Wiele z nich nie doszło do skutku… Przyczyną był brak konkretnej wizji, co chcę osiągnąć i brak planu jak to zrobić.

W mojej głowie był chaos, wiele pomysłów walczyło między sobą, aż w końcu ten bałagan wziął górę i całkowicie mnie zdemotywował… Nie wiedziałam od czego zacząć i jak pójść do przodu…

Jednocześnie wiedziałam, że nie popełnię już więcej tych błędów.

Rok 2022 już taki nie będzie!

Wyciągnęłam wnioski i wiem jakie popełniłam błędy.

Nowy rok zaczęłam od konkretnie sprecyzowanych celów i przemyślanego planu działania. Mam ustalone priorytety na każdy miesiąc i wiem, co muszę zrobić po kolei, aby osiągnąć to, co sobie założyłam.

Jestem dobrej myśli!

Mocno zachęcam do tego także Ciebie.

Znajdź chwilę czasu, usiądź w spokojnym miejscu i zastanów się czego pragniesz.

 

Poniżej znajdziesz listę powodów, dla których warto wyznaczać cele.

1. Masz większą szansę na sukces

Czy wiesz, że osoby, które wyznaczają swoje cele mają większą szansę na sukces? Osoby te układają swój plan działania pod określone cele i realizując go zbliżają się do osiągnięcia sukcesu. Wiedząc dokąd zmierzasz, podświadomie podejmujesz decyzje, które Cię tam kierują.

2. Jesteś bardziej zmotywowany

Mając przed oczami swój cel i wyobrażając sobie jego osiągnięcie jesteś bardziej zmotywowany do działania. Wiesz, że konkretne działanie zbliża Cię do tego celu. Nie działasz na oślep i nie tracisz energii na ciągłe rozmyślanie jaki wykonać następny krok i w którą iść stronę.

3. Możesz stworzyć skuteczny plan działania, bo wiesz dokąd zmierzasz

Wyznaczenie drogi, kiedy wiesz, co chcesz osiągnąć jest dużo łatwiejsze. Dzięki temu tworzysz plan, który skupia się na istotnych działaniach i nie tracisz czasu na zbędne aktywności.

4. Czujesz się spełniony

Nie ma nic lepszego niż zadowolenie ze swoich wyników i osiągnięcia celu. Działając zgodni
z planem i kontrolując efekty działaniach, wiesz, że robisz postępy, a to sprawia, że czujesz się dużo lepiej. Wzrasta dzięki temu także Twoja motywacja do dalszego działania.

5. Szybciej osiągasz pożądane wyniki

Mając konkretny plan i wizję celu, dużo szybciej go realizujesz. Eliminujesz po drodze niepotrzebne działania i skupiasz się na tych, które przynoszą realne wyniki. Twoje działania są skuteczniejsze, a Twój cel zostaje osiągnięty dużo szybciej.

Jak wyznaczać cele

Mam dla Ciebie kilka sprawdzonych kroków wyznaczania celów, z których sama korzystam.

1. Podziel swoje życie na najważniejsze obszary

Uwielbiam porządek, zwłaszcza w swoich notatkach i dokumentach. Dlatego przy wyznaczaniu celów, także zwracam uwagę, aby wszystko było w odpowiednim miejscu.

Swoje cele podziel na najważniejsze obszary życia: prywatne, zawodowe, finansowe, zdrowotne, czy te związane z własnym biznesem.

Podział zrób według własnego uznania. Nie mieszanie ich ze sobą pozwoli Ci skupić się w danym momencie na konkretnych obszarze Twojego życia.

 

2. Wypisz cele ogólne do każdego obszaru osobno

Do każdego obszaru wypisz swoje cele ogólne. W tym miejscu na skupiaj się na detalach. Wrzuć tu cele, na których Ci zależy, które sformułowane są dość szeroko (np. Kupić dom w Hiszpanii). Dopiero w późniejszych krokach będziemy te cele rozbijać na mniejsze zadania 👍 Możesz zapisać je w dowolnej kolejności bądź zaczynając od tego, na którym najbardziej Ci zależy – któremu nadajesz najwyższy priorytet. To ułatwi Ci dalsze działanie.

3. Dopisz datę realizacji do każdego celu

Aby zmotywować się do działania i nadać mocy swoim celom, dopisz do nich konkretne terminy realizacji. Jeśli cele są odległe możesz zapisać obok jedynie rok, w którym chcesz go osiągnąć.

To ważny krok. Pozwoli Ci przyporządkować cele do planu na konkretny okres czasu.

 

4. Zapisz cele 5-letnie, roczne, kwartalne i miesięczne

Mogą to być także cele, które nie znalazły się na Twojej ogólnej liście, ponieważ są bardziej konkretne i szczegółowe. Zasada jest podobna. Możesz ustawić je względem ważności nadając im priorytety.

 

I na koniec zostało najważniejsze.

 

5. Do każdego celu zapisz listę kroków

Chodzi tutaj o zadania, które są niezbędne, aby dany cel osiągnąć 💪

Pomyśl, co dokładnie musisz zrobić, aby przybliżyć się do celu. Zadania muszą być ułożone chronologicznie i najlepiej jakbyś podzieliła je na małe podzadania. Przystępując do realizacji małych zadań skupiasz się na konkretnej czynności i na spokojnie, po kolei realizujesz swój plan.

 

Wyznaczanie celów metodą SMART

Jest jeszcze jedna ważna zasada podczas wyznaczania celów.
Metoda SMART to bardzo przydatna metoda, która pilnuje, aby Twoje cele były w odpowiedni (tzn. dobry) sposób sprecyzowane.

Opiera się ona na 5 cechach, które powinien mieć każdy cel.

Cel musi być:

⭐ SKONKRETYZOWANY

Cel musi być jasny i zrozumiały. Musi być tak napisany, aby nie budził wątpliwości o co w nim chodzi.

⭐ MIERZALNY

Musimy mieć możliwość określić, że został wykonany. Musi być w jakiś sposób do zmierzenia.

Np. Cel w postaci “Chcę ładnie wyglądać” – nie jest celem mierzalnym. Nie ma jednej przyjętej definicji ładnego wyglądu. nie da się więc określić kiedy ten cel zostanie osiągnięty.

⭐ AMBITNY I JEDNOCZEŚNIE OSIĄGALNY

Cel koniecznie musi być możliwy do realizacji. Oczywiście może być możliwy za jakiś czas, bo teraz np. masz za mało umiejętności, żeby go wykonać. Ale nie może być to coś czego nie da się zrobić w ogóle, lub wykonanie go jest prawie niemożliwe (np. nauczę się latać).

Cel jednocześnie nie może być zbyt łatwy.

Mierz wysoko! Ale oceniaj czy to jest możliwe 😉

⭐ REALNY, ALE TAKŻE WAŻNY (ISTOTNY)

Cel musi być w naszym zasięgu i być dla nas ważny. Musi nieść jakąś istotną zmianę. Wtedy motywujemy się, aby go osiągnąć.

⭐ OKREŚLONY W CZASIE

Naszym najczęstszym błędem jest ciągłe odkładanie wszystkiego na później. To z pewnością dotyka każdego z nas…
Dlatego określ, kiedy chcesz osiągnąć dany cel. To będzie Twoja motywacja, aby zacząć działać. Termin ten pokaże Ci także jak zaplanować dany tydzień czy miesiąc, aby zdążyć zrealizować cel.

A to, co w tym wszystkim najważniejsze to DZIAŁANIE!
Bez niego nic się nie wydarzy

 

Udostępnij ten artykuł: