Jak pracować produktywnie

Produktywność jest niezwykle ważna w naszym życiu i zawodowym, jak i prywatnym. Pozwala nam m.in. osiągać nasze cele w sposób bardziej efektywny. Niesie ze sobą wiele korzyści, a jedną z ważniejszych jest zwiększenie zadowolenia z życia. Poznaj konkretne wskazówki, które pomogą Ci działać bardziej produktywnie.

W artykule znajdziesz:
Bycie produktywnym ma wiele korzyści:
 • Zwiększa się Twoja efektywność — osiągasz więcej w krótszym czasie
 • Rośnie Twoje zadowolenie z pracy — działasz skutecznie i praca zaczyna Ci sprawiać przyjemność
 • Robisz szybsze postępy — sprawniej rozwijasz swoją karierę, bo szybciej radzisz sobie z zadaniami
 • Zyskujesz więcej czasu — produktywność wymaga od nas planowania i skutecznego zarządzania czasem. Dzięki temu możemy skupić się na najważniejszych zadaniach, uniknąć rozproszenia uwagi i pracować w sposób bardziej zorganizowany.
 • Realizujesz swoje cele — dzięki odpowiedniemu podejściu do pracy i skupianiu się na tym, co ważne, osiągasz sukcesy.

Jak pracować bardziej produktywnie?

Bez względu na to, czym się zajmujesz i w jakim miejscu pracujesz, warto poznać i wprowadzić w życie konkretne wskazówki, dzięki którym zwiększy się Twoja produktywność.

1. Spraw, by Twoje miejsce pracy Ci pomagało

Bardzo ważne jest pracować w miejscu, które pozwala Ci działać produktywnie. Musi ono wspierać Twoją wydajność, a nie utrudniać Ci wykonywanie nawet prostych czynności.

Twoja przestrzeń do pracy powinna być uporządkowana. Pozbądź się więc całkowicie bałaganu, aby zminimalizować czynniki rozpraszające Twoją uwagę i zapewnić sobie poczucie spokoju.

Jeśli pracujesz w domu, ważne jest oddzielenie przestrzeni do pracy, od przestrzeni do odpoczynku. Zaufaj mi — to naprawdę pomaga się skoncentrować. Nigdy nie pracuj w łóżku czy leżąc na kanapie. Cierpi na tym wtedy mocno Twoja wydajność. Nie zawsze mamy możliwość zagospodarowania wolnego pokoju na biuro, ale nawet stworzenie przestrzeni biurowej przy stole będzie lepsze niż praca w sypialni 😉

Warto także, przed rozpoczęciem pracy przygotować sobie wszystko, co jest Ci do niej potrzebne. Dzięki temu nie będziesz się rozpraszać i tracić czasu na poszukiwania. To, co ważne, miej pod ręką.

2. Uporządkuj swój cyfrowy świat

Porządek powinien panować nie tylko wokół Ciebie, ale także na urządzeniach, z których korzystasz w trakcie pracy. Oprócz podstaw, takich jak usuwanie niepotrzebnego bałaganu z pulpitu i folderu pobierania, pamiętaj o utrzymywaniu porządku na skrzynce pocztowej czy w swojej dokumentacji.

Wyczyść swoją skrzynkę odbiorczą. Trudno jest osiągnąć zero w skrzynce odbiorczej, zwłaszcza kiedy codziennie zalewa nas masa wiadomości. Jednak warto dołożyć starań, aby panował tam porządek. Wypisz się z nieczytanych subskrypcji, a otrzymywane wiadomości od razu otwieraj i decyduj, co dalej z nimi zrobić — od razu zająć się tematem, czy zapisać jako zadanie do zrobienia na później. Ja mam podpięty do poczty na Gmailu mój program do zadań. Kiedy otrzymuję wiadomość, którą muszę się później zająć, od razu wrzucam ją na odpowiednią listę zadań.

Wskazówka:

Aby wyczyścić maila z niechcianych subskrypcji, skorzystaj z narzędzia do anulowania subskrypcji, takiego jak Cleanfox. Skanuje on Twoją skrzynkę odbiorczą w poszukiwaniu e-maili promocyjnych i pokazuje listę wszystkich list mailingowych, na których jesteś – z opcją anulowania subskrypcji jednym kliknięciem.

Utrzymaj porządek w dokumentach. Żyjemy w czasach, kiedy większość naszych dokumentów jest w wersji online. Warto pamiętać, aby odpowiednio nazywać każdy z plików, aby później było nam łatwiej wyszukać go na komputerze. Zachęcam Cię także do tworzenia folderów pod konkretny rodzaj plików czy dokumentów. To znacząco przyspiesza pracę.

3. Korzystaj z pomocnych narzędzi

Aplikacje w dużej części są pochłaniaczami naszego czasu. Jednak istnieją także takie aplikacje, które ułatwiają nam pracę i zwiększają naszą produktywność. Zarządzanie czasem to niezwykle ważna umiejętność. A te aplikacje Ci w tym pomogą. Testuj różne narzędzia i wybierz te, które spełniają Twoje oczekiwania, i z których korzysta C się najlepiej.

Narzędzia do zarządzania zadaniami: TickTick (moja ulubiona aplikacja do zadań, pracy w skupieniu i nawyków), Todoist, Asana, ClickUp.

Narzędzia do robienia notatek: Evernote, Notion, dokumenty na dysku Google.

Narzędzia, które zhakują Twoją produktywność, czyli narzędzia do śledzenia czasu pracy (Toggl, TickTick) oraz blokujące dostęp do rozpraszaczy (Focus, Freedom).

4. Korzystaj ze sprawdzonych metod zwiększających produktywność

Istnieje wiele metod, dzięki którym możesz poprawić jakość swojej pracy. Z pewnością nie warto stosować ich wszystkich zawsze i jednocześnie, ale warto poznać je wszystkie i wybrać z nich najlepsze dla siebie.

Są to takie metody jak Zjedz tę żabę, blokowanie czasu, metoda Getting Things Done, Matryca Eisenhowera i wiele więcej. Możesz wybrać z każdej z nich to, co u Ciebie sprawdzi się najlepiej.

Jeśli chcesz poznać skuteczne metody i triki zwiększające produktywność, zachęcam Cię do zapoznania się z tymi książkami:

podstawy planowania

5. Pracuj w skupieniu

Ostatni, ale jeden z ważniejszych punktów to praca skupieniu.

Umiejętność zarządzania swoją energią w ciągu dnia i umiejętność pracy w skupieniu to jedne z ważniejszych rzeczy, kiedy mówimy o produktywności.

Musisz odpowiednio wykorzystywać swoją energię w ciągu dnia. Warto skorzystać wtedy z wykresu wydajności, który dokładnie pokaże Ci, kiedy są Twoje najbardziej wydajne godziny w ciągu dnia.

Praca w pełnym skupieniu pozwoli Ci natomiast wykonywać zadania dużo szybciej i dużo lepiej.

 • Zapewnij sobie ciche i spokojne miejsce do pracy
 • Usuń wszystkie rozpraszacze
 • Wyłącz powiadomienia w telefonie
 • Dokładnie określ cel pracy — skup się na zadaniach, a nie na zastanawianiu się, co zrobić
 • Ustal priorytety
 • Ustal plan pracy
 • Pracuj w swoich najbardziej wydajnych godzinach
 • Wykonuj jedno zadanie naraz
 • Rób regularne przerwy — np. technika Pomodoro
 • Wycisz się przed rozpoczęciem pracy

Produktywność sprowadza się do tego, aby działać szybko, ale jednocześnie skutecznie. Dzięki niej możesz zaoszczędzić wiele czasu na inne aktywności. Warto zacząć stosować konkretne wskazówki, które zwiększą Twoją produktywność.

Zobacz także:

Udostępnij ten artykuł: