Poznaj metodę, która pozwoli Ci działać szybciej i sprawniej. Zyskaj cenny czas na inne działania bądź odpoczynek. To moja ulubiona metoda, która od lat się sprawdza i z której uwielbiam korzystać.
Wyobraź sobie sytuację, że masz do napisania raport z całego roku działań w firmie. To sporo pracy, więc przeznaczasz sobie na to dużo czasu. Ustalasz dwa tygodnie, podczas których systematycznie masz wykonywać kolejne punkty do raportu. Oczywiście, jak to wynika z naszej natury, przekładasz w czasie pracę przy raporcie i zajmujesz się czymś zupełnie innym. W efekcie kończy Ci się czas i cały raport piszesz przez ostatnie 2 dni przed upływem terminu jego oddania 🤷♀️ Brzmi znajomo? 😉
Prawo Parkinsona
Prawo Parkinsona dokładnie wyjaśnia to zjawisko. Nasza praca rozszerza się tak, aby wypełnić nią cały czas dostępny na jej ukończenie. A więc zajmie Ci tyle czasu, ile na nią poświęcisz…
Jeśli wyznaczysz sobie tydzień na zakończenie danego zadania, to dokładnie tyle czasu będziesz potrzebować, żeby to zrobić.
Jak przyspieszyć wykonanie zadań?
Zgodnie z Prawem Parkinsona, jeśli przeznaczysz na pracę mniej czasu, to szybciej ją wykonasz. Będziesz mieć większą motywację, bo będzie Cię gonił czas. Nie będziesz w stanie odkładać wykonania tego zadania, bo nie będziesz mieć już zapasowej ilości czasu.
Mniej czasu = szybsze wykonanie zadania
Oczywiście musisz przeznaczać na to czas, który jest realny do wykonania!
Jedną z ważniejszych zasad planowania jest tworzenie realnych do wykonania założeń. Nie skracaj więc tego czasu zbyt drastycznie. Zadanie to musi być możliwe do wykonania w tym czasie, ale termin ma stanowić dla Ciebie pewną motywację do szybszego i sprawniejszego działania.
Jak zastosować Prawo Parkinsona w praktyce?
Wykorzystaj tę zasadę w zarządzaniu swoim czasem i przestań odkładać wszystkie swoje zadania na ostatnią chwilę. Wyznaczaj realne terminy końcowe, które są krótsze od Twoich wcześniejszych założeń. Jeśli szybciej uporasz się ze swoimi zadania, poczujesz ulgę i zyskasz więcej czasu na inne aktywności bądź na odpoczynek.
Co myślisz o tej metodzie?
Daj znać w komentarzu ⬇️
Leave A Comment