7 nawyków skutecznego działania S. Covey

Od dawna wiadomo, że to właśnie nawyki bardzo mocno przyczyniają się do osiągania przez nas sukcesów. To one pilnują naszych działań, kiedy tracimy motywację i chęci do pracy. Są takie nawyki, które mają dużo większy wpływ na nasze sukcesy, niż inne. Poznaj 7 nawyków, które proponuje S. Covey.

Stephen R. Covey pokazuje jak poprzez wprowadzenie do swojego życia tych 7 nawyków można zacząć działać skuteczniej, szybciej i jak można osiągać lepsze wyniki.

Serdecznie zapraszam Cię do przeczytania tej książki.
Uważam, że jest to całkowita podstawa, jeśli chodzi o książki rozwojowe i motywacyjne.

Książki są dostępne w wersji papierowej, elektronicznej oraz jako audiobooki
Znajdziesz je m.in. tutaj >> 7 nawyków skutecznego działania <<
Link afiliacyjny (reklamowy)

 

7 nawyków skutecznego działania

1. Bądź proaktywny

Nasza doba ma tylko 24 godziny. Czas jest niezwykle cenny i ze względu na to, że nie możemy wydłużyć doby o kolejne godziny, nie możemy go tracić na rzeczy, na które zupełnie nie mamy wpływu.

Ważne jest, aby przejmować inicjatywę i brać odpowiedzialność na sze działania, decyzje i życie. To właśnie my, mamy największy wpływ na to, jak wygląda nasza sytuacja. To od naszych decyzji zależą sukcesy i porażki, które osiągamy.

Należy skupić się na tym, co naprawdę możemy zmienić. Nasza uwaga powinna być skierowana na rzeczy znajdujące się w obszarze wpływu. Zajmowanie się innymi tematami, będzie stratą cennego czasu.

Otwartość na nowe rozwiązania i nowe metody pracy to podstawa. Stale bądźmy skoncentrowani na samorozwoju i doskonaleniu naszego działania.

2. Zaczynaj z wizją końca

Jeśli zaczynasz działać, musisz to robić wtedy, kiedy masz świadomie wyznaczone swoje konkretne cele. Nie podejmuj żadnych aktywności, jeśli nie masz celu. Twoje działania będą wtedy całkowitą stratą czasu.

Bez jasnego i dobrze stworzonego planu działania, którego zadaniem jest przybliżyć Cię do celu, nie wiesz co, jak ani kiedy robić. Każdy Twój kolejny krok powinien wynikać z planu i kierować Cię do celu.

Jeśli zaczynasz działać, musisz wiedzieć dokąd zmierzasz.

Zawsze przygotowuj plan działania i uwzględniaj planu krótko i długoterminowe.

To właśnie dyscyplina będzie kluczem do sukcesu.

Regularnie wykonuj zadania z listy i przybliżaj się do celu.

3. Rób najpierw to, co najważniejsze

Jak już wcześniej wspomniałam, doba ma jedynie 24 godziny i nie jesteśmy w stanie w tym czasie zrobić wszystkiego. Zadbaj więc o to, aby wykonać najważniejsze zadania – zadania, które mają przypisany najwyższy priorytet.

To właśnie te najważniejsze sprawy muszą znajdować się na górze Twojej listy. Naucz się także, mówić “nie” mniej istotnym sprawom – rozwijaj swoją asertywność.

Walcz z prokrastynacją i nie odkładaj ważnych spraw na później. Nie doprowadzaj do sytuacji, kiedy robią Ci się coraz większe zaległości w zadaniach.

Planowanie musi Ci służyć, wybieraj więc narzędzie do planowania, które będzie spełniać Twoje oczekiwania.

4. Myśl w kategoriach: wygrana – wygrana

Podstawą działania jest przyjęcie dojrzałej postawy w życiu prywatnym i zawodowym. Zawsze powinniśmy dążyć do sytuacji, kiedy wszyscy wygrywają, nawet jeśli wygrana pojawi się dopiero po pewnym czasie.
Np. rezygnacja z problematycznego klienta może dać Ci kolejnych lepszych klientów bardziej zadowolonych z Twoich usług.

Zawsze staraj się postawić na miejscu drugiej osoby. Szukaj sposobów na dojście do porozumienia. Podchodź do interakcji z ludźmi w sposób zapewniający zadowolenie obu stron.

5. Staraj się najpierw zrozumieć, a potem być zrozumianym

Zdolność komunikacji jest naszą najważniejszą umiejętnością życiową, a kontakty społeczne są niezwykle istotne w naszej pracy i życiu prywatnym.

Zawsze staraj się dokładnie wysłuchać swojego rozmówcy. Dołóż wszelkich starań, aby go zrozumieć.

Ludzie rzadko potrafią słuchać innych, ale bardzo chętnie wydają sądy.

Rozumienie innych sprzyja efektywnej współpracy. Dzięki temu zwiększasz także swoją wiedzę o Twoim otoczeniu oraz o świecie. Słuchanie i zrozumienie pomaga znaleźć rozwiązanie.

6. Osiągaj synergię

Współpracuj z innymi i osiągaj dzięki temu swoje cele. Jeśli docenisz twórcze współdziałanie uda Ci się osiągnąć więcej niż samodzielnie.

Bądź kreatywny i szukaj inspiracji w innych. Każdy z nas ma inne umiejętności, talenty i wiedzę – naucz się z tego korzystać i czerpać z zasobów innych osób.

„Całość jest czymś więcej niż sumą poszczególnych części” – synergia pozwala osiągać nam więcej i szybciej. Synergia otwiera nas na nowe pomysły i rozwiązania; pomaga osiągać sukces.

7. Zadbaj o równowagę (ostrzenie piły)

Rozwijaj się równomiernie we wszystkich najważniejszych obszarach swojego życia: duchowym, fizycznym, społeczno-emocjonalnym i umysłowym. Nierównowaga, w którejś z tych sfer nie da Ci szczęścia ani sukcesu. Sukces tylko w jednym obszarze, to porażka w drugim.

Wzmacniaj się w każdym tym obszarze i żadnego z nich nie pomijaj.

Dzięki temu człowiek w sposób ciągły dba o swoje wartości i cele, swoje zdrowie i kondycję, utrzymuje znakomite stosunki społeczne oraz dba o rozwój intelektualny.

Zachęcam Cię do zgłębienia wiedzy z całej książki

Książki są dostępne w wersji papierowej, elektronicznej oraz jako audiobooki
Znajdziesz je m.in. tutaj >> 7 nawyków skutecznego działania <<
Link afiliacyjny (reklamowy)

Udostępnij ten artykuł: