8 kroków do powstania motywacji

Motywacja ma kluczowe znaczenie w naszym życiu. Wpływa na naszą kreatywność, produktywność i szczęście. To właśnie ona skłania nas do działania – a jak działamy to zmieniamy nasze życie :) Poznaj tajniki motywacji i odkryj w jaki sposób motywować się do działania i osiągać wymarzone cele…

Działanie powoduje, że jesteśmy zaangażowani, doświadczamy czegoś, czujemy się potrzebni, mamy cel i możemy zmieniać świat! Tworzymy coś nowego i rozwijamy się. Stajemy się szczęśliwi i spełnieni.

Nigdy nie jest za późno, by być tym, kim zawsze chciałeś być.
~ George Eliot ~

Zawsze jest dobry moment na zmiany. Ale zmiana wymaga naszego działania. A działanie wymaga motywacji. W związku z tym niezwykle istotne jest zrozumienie skąd czerpać motywację.

Za każdym naszym celem, który pragniemy osiągnąć kryje się inny rodzaj motywacji. Motywacja jest mocno związana z naszymi przekonaniami i potrzebami. Na każdego będzie działał więc inny rodzaj motywacji. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie poznać swoje potrzeby i pragnienia. Dzięki temu wybierzesz motywację, która sprawdzi się u Ciebie najlepiej.

Jak dzielimy motywację?

Motywację dzielimy na wewnętrzną i zewnętrzną.

Wewnętrzna jest efektem naszych niezaspokojonych potrzeb.

Zewnętrzna wynika ze społecznych norm oraz systemu kar i nagród.

To ta wewnętrzna jest trwalsza i skuteczniejsza. To właśnie o nią powinniśmy najbardziej zadbać.

8 kroków do powstania motywacji

1. Zmień swoje marzenia w cele

To zdecydowanie punkt od którego należy zacząć. Wyznacz swoje cele. Dzięki temu nastawisz się na ich osiągnięcie. Zdecydowanie łatwiej pobudzisz swoją motywację, kiedy będzie wiadomo do czego zmierzasz i jaki efekt chcesz osiągnąć.

Pamiętaj, że cele muszą być możliwe do osiągnięcia.

Sięgaj wysoko, ale nadal stąpaj po ziemi ;)

2. Wizualizuj

Wyobraź sobie moment osiągnięcia celu. Uczucia, które będą Ci wtedy towarzyszyć. Zadowolenie z siebie, że Ci się udało. Radość, że masz to, czego pragniesz. Te pozytywne obrazy wytworzone w Twojej głowie potrafią zdziałać cuda. Powtarzaj to ćwiczenie regularnie. To jedno z silniejszych narzędzi motywacyjnych.

Pamiętaj, “Osoba, którą wyobrażasz sobie dzisiaj, jest osobą, którą będziesz jutro”.

3. Stwórz listę korzyści

Spisz wszystkie korzyści, które związane są z osiągnięciem przez Ciebie celu. Postaraj się, żeby lista była logiczna i zawierała dużo punktów. Patrząc na tę listę będzie wzrastała Twoja motywacja do osiągnięcia tego wszystkiego.

Przykłady: zarabianie większych pieniędzy, samodzielność finansowa, więcej czasu dla rodziny, nauczenie się czegoś nowego, radość z powstania czegoś nowego.

4. Planuj

Dokładnie zaplanuj to, co masz do zrobienia. Spisz kroki, których wykonanie jest niezbędne do osiągnięcia celu. Szczegółowe planowanie pozwoli Ci spojrzeć z szerszej perspektywy na cały proces, który masz przed sobą. Spisując konkretne działania skupisz swoją uwagę na wykonywaniu jedynie tych czynności, które są potrzebne do osiągnięcia celu. Nie będziesz tracić czasu na wykonywanie niepotrzebnych zadań.

Boimy się tego, co nieznane. Posiadając szczegółowy plan działania dajemy sobie większą pewność i czujemy się spokojniej. Osiągnięcie przez nas celu staje się realne.

5. Myśl pozytywnie

Pozytywne nastawienie jest niezbędne, aby osiągnąć sukces. Dodaje nam energii do działania i wytwarza w nas przekonanie, że możemy dokonać wszystkiego, o czym marzymy.

Nasze myśli działają jak samospełniająca się przepowiednia. Stałe powtarzanie, że mi się nie uda, zniechęci Cię do działania, a Twój cel nie zostanie osiągnięty.

6. Nagradzaj się

Każdy nawet mały sukces zasługuje na nagrodę :) Wypróbuj różne nagrody i sprawdź, które działają na Ciebie najlepiej. Zapisuj swoje małe sukcesy i skreślaj z listy kolejne wykonane zadania. To da Ci mnóstwo satysfakcji i zwiększy Twoje chęci do dalszego działania.

7. Szukaj inspiracji

Każdy z nas czerpie inspiracje z innego źródła. Dla niektórych to mogą być motywujące cytaty czy filmy coachingowe. Na innych działa motywująca muzyka, bądź poradniki. Ważne, aby znaleźć to, co najmocniej na Ciebie oddziałuje.

8. Działaj!

Ostatni i najważniejszy punkt z listy. Nawet najlepsze przygotowanie do działania, nie zastąpi samego działania ;) Do dzieła!

Brak motywacji to jeden z najważniejszych powodów, przez które ludzie nie realizują swoich celów.

Nie pozwól, by to dotyczyło także Ciebie.

 

I jeszcze jedna bardzo ważna sprawa!

Motywacja powinna być głębokim i stabilnym odczuciem. Wytworzysz ją, gdy będziesz lubił swoje życie i będziesz robił wszystko z przyjemnością. Wtedy to, co sobie zaplanujesz, zostanie zrealizowane.

Jeśli motywacja będzie jedynie silnym i krótkotrwałym wystrzałem energii do działania – szybko się skończy.

Nad motywacją trzeba stale pracować i stale ją wzmacniać.

Powodzenia!

 

Udostępnij ten artykuł: