co zabiera naszą energię

Lista pożeraczy energii jest naprawdę długa… Ale mam dla Ciebie dobrą wiadomość. To właśnie od Ciebie zależy, jak zarządzasz swoją energią. Warto uświadomić sobie, co najbardziej ją pochłania i odzyskać kontrolę nad swoją siłą.

Często zastanawiasz się, gdzie podziała się Twoja energia?

W ostatnich latach życie znacząco przyspieszyło. Próbujemy każdego dnia robić jeszcze więcej, ale nasze siły nie pozwalają nam na działanie na 100%.

Warto zastanowić się nie tylko nad skuteczną organizacją swojego czasu, ale także nad tym, gdzie nasza energia ucieka i w jaki sposób tracimy ją każdego dnia.

Nasze działania, lub ich brak, zawsze wywołują określone reakcje naszego organizmu. Słuchaj sygnałów, które daje Ci Twój organizm i zmień swoje postępowanie, a odzyskasz siły i poprawisz swoją efektywność.

Poznaj 10 najważniejszych rzeczy, które zabiera Twoją energię i pogarszają Twoje samopoczucie.

1. Stres

To jeden z głównych powodów naszego zmęczenia. Żyjemy szybko, jesteśmy pochłonięci rywalizacją i zawaleni nadmiarem obowiązków. Ogromna ilość otaczających nas stresorów sprawia, że naprawdę bardzo ciężko przed nim uciec.
Przedłużający się bądź silny stres ma fatalne skutki dla naszego zdrowia i funkcjonowania całego organizmu.

Jak z nim walczyć?

 • Po pierwsze zastanów się, co jest największym źródłem Twojego stresu
  Wiedza ta pozwoli Ci go wyeliminować, bądź zmniejszyć jego wpływ na swoje życie.
 • Pamiętaj o śnie
  Relaks i odpoczynek to ważny element naszego życia. Aby walczyć z codziennością niezbędne jest naładowanie akumulatorów :)
 • Zadbaj o zdrową dietę i aktywność fizyczną
  To bardzo skuteczna broń ze stresem. Spośród wielu rodzajów aktywności fizycznej wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada. Zrezygnuj z nadmiaru cukru i niezdrowych produktów.

2. Brak organizacji

Brak organizacji pochłania naszą energię i wywołuje stres. Wykonujemy wiele czynności, które są niepotrzebne, czasochłonne i nieefektywne.

Jak szybko zapanować nad czasem?

 • Stwórz plan swojego dnia uwzględniający najważniejsze sprawy do załatwienia. Zdecyduj, które zadania są najważniejsze i od nich zacznij działać.
 • Nie przedłużaj żadnych czynności.
 • Kluczem do efektywnego zarządzania czasem jest skupienie się na rezultatach, a nie tylko na działaniach.
 • Nie odkładaj rzeczy na później. Będzie towarzyszyć Ci ciągłe uczucie niedokończonych spraw, które nie da Ci się zrelaksować i odpocząć.
 • Zorganizuj także swoją przestrzeń. Pozbądź się rzeczy, których nie potrzebujesz. Zorganizowanie Twoich rzeczy pozwoli Ci oczyścić umysł i naładuje Cię pozytywną energią.
co pochłania naszą energię

3. Zbyt mało snu

Codzienny niedobór snu może być przyczyną naszej obniżonej odporności, gorszego samopoczucia, mniejszej sprawności psychicznej i fizycznej oraz braku energii do działania.

Aby utrzymać nasz organizm w optymalnym stanie powinniśmy zapewnić sobie od 7 do 9 godzin snu. Choć często w wyniku nadmiaru obowiązków jest to bardzo trudne do osiągnięcia, warto zwrócić na ten problem szczególną uwagę i postarać się o zagospodarowanie w swoim planie działania również czasu na sen.

4. Robienie tego, czego nie lubisz

W niedzielę myślicie już tylko o zbliżającym się poniedziałku i czujecie przy tym niepokój? To znak, że czas pomyśleć o zmianie pracy. Spędzamy w niej bardzo dużo czasu i naprawdę niezwykle ważne jest, aby lubić to, co się robi. Codzienne obowiązki potrafią nas poważnie zdołować. Jeśli swój czas poświęcamy na zajęcia, które sprawiają nam przyjemność to już odnieśliśmy sukces!

Recepta jest prosta: pomyśl co lubisz i zacznij to robić ;)

5. Negatywne nastawienie

Jesteśmy tym, o czym myślimy. Jeśli naszą uwagę skupiamy tylko na problemach i do wszystkiego podchodzimy z negatywnym nastawieniem, nasze szanse na sukces są znikome. Negatywne myśli odbierają naszą energię. Wywołują stres i ciągły niepokój.

Myśl pozytywnie! Pozytywne myślenie ma naprawdę wielką moc. Do każdego tematu podejdź z myślą, że dasz radę i wszystko się uda. Energia do działania pojawi się sama.

6. Pracoholizm

Aby dobrze działać, niezbędny jest odpoczynek. Znajdź czas na relaks i wyciszenie. Stałe napięcie wynikające z ciągłej pracy negatywnie wpływa na nasz organizm i zabiera nam energię. Z pracą wiąże się stres, zwłaszcza gdy lista lista rzeczy do zrobienia ciągle rośnie ;)

Bądź czujna/y i obserwuj swój organizm. Gdy daje Ci znaki, że potrzebuje odpoczynku – odpuść. Twoja efektywność jest dużo większa, gdy jesteś wypoczęta/y. Pozwól sobie na samodoskonalenie. Bez odpoczynku nie będziesz się rozwijać.

pracoholizm co zmniejsza naszą energię

7. Perfekcjonizm

Ciągła pogoń za doskonałością potrafi zniszczyć radość z tego, co wokół nas. Pochłania mnóstwo naszego czasu i często już zupełnie niepotrzebna.

Jeśli w każdej dziedzinie dążymy do perfekcji wytwarzamy problem, z którym trudno sobie później poradzić. Podążanie za ideałem to nieustająca praca. Narzucamy sobie zbyt wygórowane standardy i nie pozostawiamy miejsca na inne działanie. Stawianie sobie poprzeczki nie do przeszkodzenia odbiera nam mnóstwo energii.

Pamiętaj: “lepsze jest wrogiem dobrego” ;) Pozwól sobie na niedoskonałość.

8. Negatywne otoczenie
i brak przyjaciół

Narzekanie jest zaraźliwe. Otaczanie się osobami stale negatywnie nastawionymi do świata powoduje, że ich zła energia przechodzi także na nas, odbierając nam naszą siłę. Osoby toksyczne bardzo negatywnie wpływają na nasze samopoczucie. Nie warto skupiać się na problemach – trzeba szukać rozwiązań. Unikaj także osób, przy których czujesz się źle czy czujesz się gorsza/y.

Przyjaciele, na których zawsze możemy liczyć, dodadzą nam energii w każdej sytuacji. Posiadanie ich to prawdziwy skarb.

Pamiętaj, tylko Ty decydujesz o tym, z kim spędzasz swój czas. Wybieraj mądrze.

9. Brak aktywności fizycznej
i zła dieta

Osoby, które aktywnie spędzają czas i dbają o swoje zdrowie mają znacznie więcej energii, dzięki czemu ich efektywność każdego dnia jest dużo większa. Regularny wysiłek dodaje energii i obniża poziom stresu w organizmie.

Nieodpowiednia dieta również zabiera nam siły do działania. Zbyt duża ilość cukru jest dla naszego organizmu także szkodliwa.

Jakie produkty jeść, aby mieć energię? Produkty zawierające:

 • skrobię (pieczywo, ziemniaki, kasze, makarony)
 • witaminę B12 (mięso, ryby, drób, jaja, produkty mleczne)
 • żelazo (mięso, fasola, soczewica)
 • cynk (owoce morza, czerwone mięso)
nowoczesne technologie pochłaniacze energii

10. Nowoczesne technologie

Stały dostęp do Internetu, a także do wielu wiadomości ze świata zwiększa nasz poziom stresu i pochłania wiele naszego czasu. Jesteśmy otoczeni przez różnorodne informacje, które często wpływają na nas w bardzo negatywny sposób.

Nowoczesna technologia skłania nas do wykonywania kilku zadań jednocześnie i do ciągłego przełączania się między zadaniami. Jesteśmy pod stałą presją i odczuwamy stres technologiczny.

Znajdź w ciągu dnia chwilę wytchnienia. Zwłaszcza przed snem, odłóż telefon czy komputer i pozwól sobie na odpoczynek.

Istnieje wiele czynników, które pochłaniają naszą energię.

Wiedza, co wywołuje nasze zmęczenie to pierwszy krok do odzyskania siły do działania. Powodzenia!

Udostępnij ten artykuł: