Co to są nawyki?

Nie ma co zaprzeczać, że nawyki są nieodłącznym elementem naszego życia. Towarzyszą nam każdego dnia i mają bardzo duży wpływ na nasze codzienne aktywności oraz na nasze osiągnięcia. Są to automatycznie powtarzane czynności, które mogą mieć na nas pozytywny bądź negatywny wpływ. Są bardzo ważne i warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

W artykule znajdziesz:

Czym są nawyki

Nawyk jest pewną formą naszego przyzwyczajenia.

To w pełni wyuczona czynność, która poprzez częste i regularne powtarzanie, staje się czynnością automatyczną.

Nie wymaga naszej świadomej kontroli. Nie musimy podejmować za każdym razem decyzji, że chcemy tę konkretną czynność wykonać. Nie musimy także specjalnie się motywować do działania, bo czynność ta staje się dla nas całkowicie naturalna i po prostu ją wykonujemy.

Przykłady najczęściej występujących nawyków:

 • Mycie zębów
 • Ścielenie łóżka
 • Sprawdzanie, co pewien czas powiadomień na telefonie
 • Oglądanie telewizji przy jedzeniu
 • Słuchanie muzyki na spacerze
 • Picie kawy po śniadaniu

Nawyk a wyzwalacz

Często nawykowe, automatyczne działanie wynika z bodźca — wyzwalacza. Wyzwalacz jest w tym wypadku sygnałem, który uruchamia konkretne zachowanie. Przykłady takiego wyzwalacza:

 • Wyciągnięcie telefonu z torebki będzie bodźcem do sprawdzenia powiadomień
 • Otworzenie lodówki będzie bodźcem do zjedzenia przekąski
 • Włączenie filmu będzie bodźcem do otworzenia paczki chipsów
 • Zrobienie sobie kawy będzie bodźcem do pokrojenia kawałka ciasta bądź zjedzenia czekoladki

Kiedy regularnie powtarzamy dane zachowanie w odpowiedzi na ten konkretny bodziec, zachowanie to staje się nawykiem i zaczynamy robić to automatycznie.

Wiedza o wyzwalaczu jest bardzo ważna, zwłaszcza kiedy chcemy zmodyfikować nasze negatywne nawyki. Na konkretny bodziec, który już znamy, musimy stworzyć nowy sposób zachowania. Negatywny nawyk musimy zastąpić nowym, tym pozytywnym. Na przykład: kiedy chcemy ograniczyć ilość zjadanych słodyczy, przy piciu kawy (bodziec) możemy zastąpić słodycze zdrowymi przekąskami (nowy nawyk).

Wprowadzanie nowych nawyków także wymaga wyzwalacza / bodźca. Potrzebujemy czegoś, co uaktywni nasze konkretne zachowanie, aby mogło ono utrwalić się jako nawyk. Dlatego przy budowaniu nowych nawyków warto określić kiedy, w jakim miejscu i czasie chcemy tę czynność wykonywać. To pomaga nam ją regularnie powtarzać.

Dlaczego nawyki są ważne

Nawykowych czynności jest bardzo wiele w życiu każdego z nas.
Choć u każdej osoby będzie wyglądało to nieco inaczej, to szacuje się, że aż 45% naszych codziennych działań jest wynikiem nawyków. Są to dane z badań przeprowadzonych przez Duke University w 2006 roku.

Oznacza to, że prawie połowa tego, co robimy każdego dnia, to efekt zautomatyzowanych działań, o których nie myślimy i których nie analizujemy. Te dane to jeden z ważniejszych powodów, dla których należy przyjrzeć się swoim nawykom 😊 Skoro stanowią one, prawie połowę naszych codziennych działań, mają więc ogromny wpływ na to jak wygląda nasze życie. Bo warto pamiętać, że życie to suma poszczególnych dni, a nasz sukces jest wynikiem tego, co robimy i powtarzamy każdego dnia.

Warto pamiętać, że istnieją nawyki pozytywne oraz negatywne. Każde z nich w inny sposób, dobry bądź zły, wpływają na nasze życie.

Pozytywne nawyki mają wiele korzyści:

 1. Oszczędzają nasz czas i energię
  Przez to, że nie musimy ich świadomie kontrolować, ani podejmować za każdym razem decyzji na ich temat, oszczędzamy dużo czasu i energii. Dzięki temu możemy skierować swoją uwagę na inne działania. 
 2. Pomagają w osiąganiu celów
  Nawyki pomagają nam działać bardziej skutecznie i efektywnie. O ile są to czynności, które są ważne z punktu widzenia naszego celu. Dzięki systematycznemu działaniu, które gwarantują nawyki, jesteśmy w stanie osiągnąć nasze cele. 
 3. Poprawiają jakość życia
  Dobre nawyki gwarantują nam robienie rzeczy, które przynoszą nam korzyści w krótkim bądź w długim okresie czasu. To może być np. regularne ćwiczenie, zdrowe odżywianie czy odpowiednia ilość snu. Pozytywne nawyki będą wpływać na nasze zdrowie, samopoczucie i styl życia.  
 4. Kształtują nasz charakter
  Nawyki budują poczucie obowiązku, wyrabiają regularność i konsekwencję. 

Myślę, że każdy powinien dążyć do budowania pozytywnych nawyków, które mogą przynieść wiele korzyści. Pozwalają one nie tylko na lepsze i sprawniejsze funkcjonowanie w życiu codziennym, ale także znacząco przyczyniają się do osiągania celów i pozwalają nam się rozwijać. Pomagają w wielu obszarach życia osobistego czy zawodowego. Wspierają karierę i rozwijają pasje. 

Ale oczywiście, nic nie przychodzi samo 🤷‍♀️

Choć nawyki mają wiele korzyści, pierwszym etapem jest konieczność ich wypracowania. A to wymaga od nas wysiłku, czasu i determinacji.

Jednak z pewnością warto to poświęcić, aby później cieszyć się ich pozytywnymi korzyściami.

Zobacz także:
dziennik nawyków do druku habits tracker
Dziennik nawyków roczny do druku habits tracker

Udostępnij ten artykuł: