planowanie wakacji przydatne wskazówki

Planowanie podróży potrafi być bardzo ekscytujące, ale dla wielu osób może być również przytłaczające i frustrujące. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu i uczucia przytłoczenia zastosuj tych kilka wskazówek i skorzystaj z wakacyjnego planera.

Ten mini poradnik pomoże Ci uporządkować wszystkie sprawy przed wyjazdem i zmniejszy ogólne zamieszanie. Jako osoba mocno zorganizowana uwielbiam takie sposoby planowania i Ciebie również mocno do nich zachęcam ✔️

Proces planowania sprawia, że Twoje podekscytowanie podróżą wzrasta, a Ty nie możesz się już doczekać wyjazdu.

Jak zaplanować wakacje

Na początku chciałam zaznaczyć, że planowanie nie polega na ustaleniu minuta po minucie jak będą wyglądały Twoje wakacje. Nie pozbawiaj się spontaniczności i elastyczności 👈 Zostaw miejsce na odrobinę szaleństwa 😉

Planując każdy dzień możesz narazić się na rozczarowanie, ponieważ nie wszystkie plany zawsze mogą dojść do skutku. Bądź otwarty/a na zmiany i dostosuj się do okoliczności. Zamiast tego stwórz listę miejsc, które chcesz odwiedzić i aktywności, których chcesz spróbować. Żongluj tymi pomysłami i realizuj je, gdy będą odpowiednie okoliczności.

Inspiracja

Jeśli nie masz jeszcze wybranego miejsca na wakacje warto zacząć od poszukiwania inspiracji wyjazdowych. To może być niezwykle ekscytujące 😍

Gdzie ich szukać?

Pinterest / Instagram

Przejrzyj zdjęcia udostępniane na portalu Pinterest bądź Instagram i znajdź miejsca, które Ci się podobają. Poszukaj lokalizacji, w której zostały zrobione zdjęcia i poszukaj w Google dokładnych informacji o tym miejscu. Możesz także przejrzeć zdjęcia dostępne w Google w zakładce Grafika.

Strony z apartamentami do wynajęcia

Znasz takie strony jak: VRBO, AIRBNB, Booking czy Vacation-apartments?

To ogromne źródło inspiracji wyjazdowych. Apartamenty znajdują się w wielu niezwykłych miejscach na świecie, które możesz poznać przeglądając oferty wynajmu.

Blogi podróżnicze

Poszukaj ciekawych miejsc w artykułach na różnych blogach podróżniczych. Znajdziesz tam nie tylko piękne zdjęcia, ale również wiele przydatnych informacji o danej lokalizacji.

Strony lotnicze

Przejrzyj takie strony jak: Google Flights czy Skyscanner i poznaj wiele ciekawych miejsc. Jednocześnie poznasz aktualną ofertę lotów i może wybierzesz tę formę podróży.

Aktywności

Zaplanuj, co chcesz zwiedzać i co chcesz robić.

Z mojego punktu widzenia to najfajniejsza część planowania 😍

Stwórz listę miejsca, które chcesz odwiedzić, oraz spisz wszystkie rzeczy, które chcesz zrobić na wyjeździe. Jeśli Twój wyjazd jest mocno wypoczynkowy i planujesz leżeć na plaży cały tydzień, nie pomijaj tego punktu. Może okazać się, że któregoś dnia najdzie Cię jednak ochota na zwiedzanie i nie będziesz już marnować czasu na wyjeździe, aby przejrzeć wszystkie miejsca warte obejrzenia ✔️

planer wakacyjny jak planować wakacje

Możesz skorzystać ze stron w przygotowanym PLANERZE >>

Bądź utworzyć nowy dokument google i wpisywać tam wszystkie te rzeczy 😀

Dokument w chmurze da Ci możliwość zajrzenia do niego z każdego miejsca i możesz go udostępnić także innym osobom, które z Tobą podróżują.

 

Do planowania aktywności idealnie sprawdzą się blogi podróżnicze.

Poszukaj w Internecie artykułów napisanych przez osoby, które w danym miejscu już były! To właśnie tam znajdziesz masę przydatnych wskazówek i pełno wspaniałych miejsc do zwiedzania.

Wiele wskazówek podróżniczych znajdziesz również na Pinterest.

Wpisz miejsce, które Cię interesuje i obejrzyj zdjęcia oraz zalinkowane artykuły.

 

Znasz Wikipodróże?

Ta strona to kopalnia wiedzy i inspiracji!

 

Ciekawe propozycje znajdziesz także na stronie TripAdvisor.

Do każdego wybranego miejsca dopisz godziny otwarcia, koszty zwiedzania, możliwości transportu do tego miejsca. Sprawdź również czy nie musisz zarezerwować wcześniej wizyty w tym miejscu.

 

Ciekawą opcją, z której często korzystam jest zaznaczanie miejsc do zwiedzania na Mapach Googla. Przypinam sobie pinezkę i widzę jak rozlokowane są miejsca, które mnie interesują. Łatwiej wtedy o planowanie kolejności ich zwiedzania.

Zakwaterowanie

Kiedy wiesz, gdzie chcesz pojechać i co chcesz tam robić, kolejnym krokiem jest znalezienie noclegu.

Nocleg będzie mocno uzależniony od tego jakie aktywności wybierzesz. Jeśli zależy Ci na wycieczce objazdowej, warto pomyśleć nad zmianą noclegów w trakcie pobytu, tak aby nie marnować czasu na ciągły powrót do hotelu.

Poszukaj opinii o noclegach, które Cię interesują. Sprawdź czy mają dogodną dla Ciebie lokalizację i jakie atrakcje udostępniają na miejscu. Sprawdź, co jest w pobliżu i czy dzielnica, w której się mieści jest dla Ciebie w porządku.

Warto zarezerwować noclegi wcześniej i mieć pewność, że nie zostaniesz na noc bez miejsca do spania 😉 Co prawda byłaby to prawdziwa przygoda, ale czasem nie warto ryzykować.

Oprócz stron z noclegami, które znajdziesz po prostu w wyszukiwarce polecam Ci także takie strony jak: HostelWorld, VRBO, AIRBNB, Booking czy Vacation-apartments.

Internet jest pełny opinii o każdym miejscu. Poszukaj ich i zweryfikuj swój wybór. W Internecie wiele miejsc wygląda wspaniale, ale może to nie mieć nic wspólnego z rzeczywistością.

Warto mieć przy sobie wydruk bądź zrzut na telefonie dokumentów rezerwacyjnych. Numeru rezerwacji itp.

Transport

Przyjazd na miejsce, powrót oraz ewentualne przemieszczanie się na miejscu jest niezwykle ważne w planowaniu podróży.

Wybierz sposób transportu, który jest dla Ciebie najwygodniejszy.

Na miejscu ważne jest także jak możesz się przemieszczać pomiędzy atrakcjami. Sprawdź takie rzeczy jak:

 • Ile kosztuje taksówka?
 • Czy można wypożyczyć samochód?
 • Czy masz jak dostać się z lotniska do hotelu?
 • Czy istnieją jakieś linie autobusowe bądź kolejowe?
 • Czy istnieje UBER bądź inne tego typu środki transportu?

Pamiętaj, aby zawsze mieć plan B. Przydaje się w najmniej przewidywalnym momencie 😉

Zawsze miej zapisany przy sobie dokładny adres hotelu oraz jego nazwę. Nie wszędzie będzie łatwo się z kimś dogadać.

Nie wszędzie będziesz mieć także dostęp do Internetu, więc warto mieć to zapisane w wersji offline.

Plan podróży możesz także ściągnąć z Map Google na swój telefon i korzystać z niego bez konieczności posiadania Internetu.

Instrukcję jak to zrobić znajdziesz tutaj >> Instrukcja

Ryzyko

Nie zapomnij o minimalizowaniu ryzyka związanego z wyjazdem!

 • Pamiętaj o ubezpieczeniu podróżnym
 • Sprawdź, co obejmuje Twoje ubezpieczenie zdrowotne i w razie konieczności rozszerz je o nowe obszary i usługi
 • Poinformuj najbliższych o swojej podróży i przedstaw im plan zwiedzania, przekaż im także informacje dotyczące Twojego ubezpieczenia
 • Sprawdź jakie leki powinnaś wziąć ze sobą i zobacz czy dane miejsce nie wymaga wcześniejszego dodatkowe szczepienia. Na świecie jest wiele miejsc, które bez naszego wcześniejszego przygotowania mogą być dla nas niebezpieczne.
 • Weź ze sobą wszystkie dokumenty, które są potrzebne w danym miejscu. Sprawdź, co możesz potrzebować i weź wszystko ze sobą. Zabezpiecz je odpowiednio, aby nie wpadły w niepowołane ręce.
 • Zabezpiecz się przed kradzieżami.

Budżet

Każdy wyjazd wiąże się z wydaniem pieniędzy. Nawet jeśli dysponujesz ogromnymi zasobami warto zaplanować wszystkie wydatki i postarać się przewidzieć nie planowane koszty.

Zapisz wszystkie koszty i sprawdź ile pieniędzy potrzebujesz. Warto wziąć ze sobą dodatkowe zabezpieczenie finansowe w razie nagłych sytuacji.

Jeśli Twój budżet jest ograniczony, część droższych atrakcji zostaw jako atrakcje dodatkowe. Jeśli uda Ci się zgromadzić większą kwotę będziesz mogła również je wrzucić do planu podróży 😀

Jest wiele skutecznych sposób na zmniejszenie kosztów podróży. Np. wcześniejsze rezerwowanie biletów/noclegów, korzystanie w wejść grupowych, śledzenie promocji itp.

Uważaj na różne opłaty związane np. z wypłacaniem pieniędzy z konta zagranicą.

Pamiętaj o planie awaryjnym! I oby nie musiał Ci się przydać 😉

Pakowanie

Trudno spamiętać wszystko, co należy spakować dlatego warto poświęcić chwilę, aby dobrze to wcześniej zaplanować.

Niezwykle pomocna jest stara i dobrze znana checklista ✔️

Listę znajdziesz w bezpłatnym PLANERZE WAKACYJNYM >>

Co należy spakować?

🔹 Ubrania

Należy je dostosować do miejsca, w które jedziesz. Sprawdź prognozę pogody i wybierz rzeczy, które będą odpowiednie. Mimo planowanych upałów, warto zabrać też coś cieplejszego bądź przeciwdeszczowego.

Pamiętaj o planowanych aktywnościach. Strój wybierz na każdą okazję, którą zaplanowałaś.

🔹 Kosmetyki

Nie zabieraj ze sobą całej łazienki 😉 Weź to, co najpotrzebniejsze. W wielu hotelach znajdują się kosmetyki, z których możesz korzystać. A jeśli chodzi o Twoją cerę – daj jej również czas na odpoczynek. Latem nie zapomnij o ochronie przed słońcem. Nie trudno o poparzenia, które mogą zepsuć każde nawet najlepiej zaplanowane wakacje.

🔹 Leki, opatrunki

Bez względu gdzie podróżujesz warto wziąć ze sobą podstawowe leki i opatrunki. Nigdy nie wiadomo kiedy będą potrzebne.

🔹 Dokumenty

Zabierz wszystko, co niezbędne. Zabezpiecz je odpowiednio i pamiętaj o stworzeniu kopii wszystkich dokumentów.

🔹 Wygodna torba podróżnicza

Warto wziąć ze sobą wygodną torbę bądź plecak, kiedy planujesz zwiedzanie i częste przemieszczanie się.

🔹 Ładowarki, elektronika i rozrywka

Nasze życie to technologia 😉 Spakuj telefon i nie zapomnij o ładowarce oraz przejściówce do gniazdka jeśli w danym kraju jest inna niż u nas.

Jeślii lubisz czytać zabierz ze sobą książki bądź czytnik, który zmieści mnóstwo książek w jednym miejscu.

Mam nadzieję, że tych kilka punktów pomoże Ci skutecznie zaplanować Twoje wakacje i zmniejszy Twój stres wywołany zorganizowaniem wyjazdu.

Zachęcam Cię do zapoznania się z planerem wakacyjnym, w którym znajdziesz kilka ciekawych szablonów do uzupełnienia 😍

planer wakacyjny bezpłatny planer do druku

Udostępnij ten artykuł: