Jak przygotować się na nowy tydzień

Jest niedziela wieczór, a Ty już martwisz się i stresujesz nadchodzącym poniedziałkiem? To częste zjawisko, które jest wynikiem chociażby efektu kontrastu. Ale na szczęście, poniedziałek nie musi taki straszny. Możesz wprowadzić kilka nowych zwyczajów i ze spokojem rozpoczynać kolejny tydzień.

Jak ogarnąć poniedziałek?

Poniedziałek to dla większości osób pierwszy pracujący dzień po dniach odpoczynku. To właśnie tutaj pojawia się efekt kontrastu. W sobotę i/lub niedzielę odpoczywamy i często nie mamy ochoty wracać do naszych obowiązków. Poniedziałek porównujemy do pełnego luzu weekendu i po prostu go nie lubimy. Dodatkowo, nowy tydzień jest dla nas przerażający i czeka nas wiele zadań, których nie ogarniamy…

Poznaj kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci zacząć na spokojnie nowy tydzień.

1. Podsumuj poprzedni tydzień

Aby wiedzieć, co dokładnie musisz zrobić w nowym tygodniu, potrzebujesz informacji o tym, co udało Ci się zrobić w tym właśnie mijającym. Przeanalizuj swoje ostatnie 7 dni. Zastanów się, co zrealizowałaś/eś, a co jeszcze pozostaje do zrobienia. Wyciągnij wnioski ze swoich działań i uwzględnij je w planach na przyszłość.

Regularne analizowanie swoich działań i robienie podsumowań to także niezwykle ważny element w osiąganiu celów i realizacji wszystkich ważnych projektów.

2. Stwórz plan działania

Dzień, a nawet cały tydzień będzie dużo lepszy, jeśli będziesz doskonale zdawać sobie sprawę z tego, co i kiedy musisz zrobić.

Zajrzyj do swojego planu na poniedziałek i na cały tydzień. Jeśli jest gotowy – przeanalizuj go i pomyśl, czy wszystko, co jest zapisane na liście, rzeczywiście musisz wykonać. Jeśli nie masz jeszcze planu – to jest najlepszy moment, aby go wykonać. Zapisz najważniejsze zadania na listę i ustal termin ich realizacji. Pamiętaj, aby nie planować więcej niż 3-4 zadania na każdy dzień.

3. Ustal priorytety

Aby mieć pewność, że wykonasz w ciągu dnia to, co jest najważniejsze, zacznij działać od priorytetowych zadań. Jednak, żeby to zrobić, musisz w pierwszej kolejności ustalić, które zadania są najistotniejsze.

Zajrzyj na przygotowaną listę i zaznacz najważniejsze zadania, od których zaczniesz swój dzień. Wykonując to, co najważniejsze, korzystasz z metody „zjedz tę żabę”.

Jeśli jednak zadania te mocno Cię przerażają, tak jak i sam poniedziałek… możesz skorzystać z techniki smacznej kanapki i zacząć od najłatwiejszych zadań, które pomogą Ci się rozkręcić i wejść w wir w pracy 😊

4. Zrób coś dla siebie

Niedziela wieczór to czas na relaks i naładowanie akumulatorów. Zrób coś, co lubisz i na co w tygodniu często brakuje Ci czasu. Połóż się także wcześniej spać, bo sen to bardzo ważny element dobrego dnia.

Przed snem zadbaj o spokojne i dobre myśli. Nie zaprzątaj sobie głowy sprawami do załatwienia i nie przeglądaj Social Mediów tuż przed snem. Wieczór to moment na wyciszenie i uspokojenie swoich myśli.

5. Wstań wcześniej

Nic tak nie psuje nastroju, jak bardzo szybki poranek i spóźnienie do pracy.

Dlatego wstań wcześniej i zadbaj o spokojny poranek, który doda Ci energii i dobrego nastroju na cały dzień. Poranek bez pośpiechu jest naprawdę na wagą złota. To najważniejsza pora w ciągu dnia.

6. Zaplanuj coś miłego na poniedziałkowe popołudnie

To normalne, że lubimy miło spędzać czas. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby na poniedziałkowe popołudnie czy wieczór zaplanować sobie jakieś fajne zajęcie. To może być kolacja z przyjaciółmi, randka z partnerem czy wyjście do kina.

Ta aktywność zmotywuje Cię do szybszej i efektywniejszej pracy w ciągu dnia 😊

Pamiętaj, że życie nie składa się jedynie z pracy, a Ty musisz zadbać o czas na odpoczynek i przyjemności.

7. Zadbaj o odpowiedni wygląd

To jak wyglądamy i co na siebie zakładamy wpływa na to jak pracujemy. Choć z początku brzmi to absurdalnie, to jednak jest to prawda.

Jeśli pracujesz w domu w dresie, Twój mózg czuje rozluźnienie i pracuje wolniej. Kiedy ubierzesz się wyjściowo i profesjonalnie, Twoje zachowanie od razu się zmienia. Kiedy zadbasz o ładny wygląd, poprawi się dodatkowo Twój nastrój i nastawienie.

A Ty masz jakieś sprawdzone sposoby na radzenie sobie z poniedziałkiem?

Udostępnij ten artykuł: