Jak planować aby osiągać cele

Właśnie rozpoczął się wrzesień, a to oznacza, że do końca roku zostały 4 miesiące! Tak, czas pędzi, jak szalony 🤯 Zakończyły się wakacje, podczas których najczęściej zwalniamy nieco tempa i ładujemy akumulatory. W efekcie bardzo często rozpoczynamy wrzesień z nową energią do działania. To świetny moment, aby skoncentrować się na tym, jak skutecznie zaplanować ostatnie miesiące roku tak, aby osiągnąć swoje zamierzone cele.

W artykule znajdziesz:

Jak zaplanować ostatnią część roku?

Poznaj kilka kroków, których wykonanie jest niezbędne, aby jak najlepiej wykorzystać ostatnią część roku i zrealizować swoje cele 💪

1. Zacznij od posumowania

Wielokrotnie powtarzam, że regularna analiza swoich działań i robienie podsumowań to bardzo ważna sprawa.

👉 Zanim rozpoczniesz planowanie ostatniej części roku, zastanów się nad tym, co udało Ci się osiągnąć do tej pory, a co jeszcze zostało do ogarnięcia. Poświęć swój czas na zapisanie swoich osiągnięć, bez względu na to, czy były to duże, czy małe sukcesy.

Refleksja nad dotychczasowymi działaniami pomaga nam ocenić czy to, co robimy na co dzień, zbliża nas do osiągnięcia celów i czy jest dla nas dobre. Pokazuje nasze sukcesy, ale także rzeczy, których nie udało nam się zrobić. Możemy dzięki temu ustalić, jaka jest tego przyczyna i zmienić swój sposób działania.

Dowiedz się więcej na ten temat z artykułu: Jak zrobić podsumowanie połowy roku?

Jeśli chcesz skorzystać z gotowego zeszytu ćwiczeń do podsumowań możesz pobrać sobie bezpłatnego workbooka ⬇️ Został on przygotowany z myślą o podsumowaniu półrocznym, ale myślę, że spokojnie możesz go także wykorzystać do podsumowania ostatnich 8 miesięcy tego roku 😊

Podsumowanie półrocza jak zrobić

2. Określ i zapisz swoje cele

Planowanie to określanie tego, co, kiedy i jak zrobić, aby osiągnąć cele. Nie możemy więc mówić o planowaniu ostatniej części roku, jeśli nie mamy jasno i precyzyjnie określonych swoich celów!

👉 Zastanów się, czego pragniesz i zamień to w cele. Przejrzyj także swoje cele na ten rok, które możliwe, że zapisałaś/eś w styczniu (ten krok jest szczegółowo opisany w workbooku powyżej) i sprawdź, jakie cele jeszcze zostały do zrealizowania.

Cele mogą dotyczyć Twojego życia osobistego, zawodowego, Twoich finansów, zdrowia czy rodziny. Zacznij od rozpisania celów ogólnych, a następnie zrób z nich cele szczegółowe.

Polecam Ci skorzystanie z konkretnej metody, którą szczegółowo opisuję w artykule: Określanie celów metodą SMARTER

Dzięki temu będziesz mieć pewność, że we właściwy sposób zapisujesz swoje cele.

Ile wybrać celów?

Pamiętaj, że masz do dyspozycji jedynie 4 miesiące. To dużo i niedużo czasu, w zależności od tego, jak wiele chcesz zrobić.

Załóż swoje cele w sposób realistyczny! To bardzo ważna sprawa. Nie planuj ich zbyt wiele, bo to przyniesie odwrotny skutek 🤷‍♀️

W kolejnym punkcie zajmiemy się przygotowywaniem planu działania i wtedy należy określić sobie, jak wiele musisz zrobić, aby te cele osiągnąć. To pomoże Ci ocenić, ile celów możesz sobie zaplanować na ostatni okres w roku. Weź koniecznie pod uwagę inne zaplanowane w tym czasie rzeczy: wyjazdy, konferencje, inne projekty, święta itp. To wszystko ma wpływ na to, ile masz realnie czasu do dyspozycji. Ostatecznie, ilość celów powinna być w pełni dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb i aktualnych możliwości.

3. Stwórz skuteczny plan działania

Nie przybliżysz się do osiągnięcia swojego celu, jeśli dobrze go nie zaplanujesz. Czas z pewnością przeleci Ci przez palce, a Ty będziesz zajmować się wszystkim innym, tylko nie tym, co naprawdę ważne – tak to najczęściej wygląda 🤷‍♀️

Przykładowy plan działania

Cel: Napisać pierwszego e-booka

Zadania:

 • Stworzyć konspekt całej książki – rozpisać wszystkie tematy z podziałem na rozdziały
 • Napisać pierwszy rozdział
 • Napisać drugi rozdział
 • …..
 • Napisać wstęp i zakończenie
 • Wysłać książkę do korekty
 • Zlecić przygotowanie okładki
 • ….

Następnie do każdego zadania przypisz realny czas realizacji.

Pamiętaj, aby zadania ustawiać względem priorytetów bądź chronologicznie (czasem nie możemy zrobić kolejnego kroku, bez wykonania pierwszego).

Duże zadania rozpisuj na kilka mniejszych. Będzie Ci zdecydowanie łatwiej je ogarnąć.

Narzędzia do planowania

Cele i zadania możesz rozpisywać sobie w dowolnym narzędziu. To może być kartka papieru, planer, osobne miejsce w kalendarzu, notatnik elektroniczny czy aplikacja do zarządzania projektami. Osobiście zapisuję cele w swoim szablonie w excelu, żeby mieć ogólny obraz tego, jak cele układają się w czasie. Później przenoszę je do aplikacji do zarządzania projektami (w moim przypadku wcześniej była to Asana, a teraz jest to aplikacja TickTick) i tam szczegółowo rozpisuję konkretne kroki. Dzięki temu mogę zadania od razu dowolnie przypinać sobie do konkretnych terminów i mam wszystko w jednym miejscu.

Szablon Excel do celów i zadań, gdzie można zapisywać cele, zadania i oznaczać terminy ich realizacji znajdziesz >> tu <<.

Możesz też skorzystać z planerów papierowych. Przygotowany przeze mnie planer celów do druku znajdziesz >> tu <<.

4. Określ kamienie milowe

Punkt, o którym wiele osób bardzo często zapomina, a jest naprawdę ważny w dopięciu realizacji wszystkich zadań.

Kamienie milowe to ważne etapy lub cele pośrednie, które pomogą Ci śledzić postępy i utrzymywać motywację w trakcie trwania Twojego długiego projektu. W kontekście planowania końca roku kamienie milowe pomagają podzielić większe cele na fragmenty, którymi łatwiej zarządzać i łatwiej je monitorować.

Przy określaniu kamieni milowych ważne jest, aby były one konkretne, mierzalne i czasowo określone. Powinny stanowić przejrzystą mapę, która prowadzi Cię do osiągnięcia celu na koniec roku.

Przykład kamieni milowych do wcześniej rozpisanego planu

Kamienie milowe w pisaniu e-booka:

 • 30 września – skończony konspekt oraz dwa pierwsze rozdziały książki.
 • 15 października – skończony 3 i 4 rozdział książki
 • 31 października – skończony 5 rozdział książki
 • 10 listopada – skończony wstęp i zakończenie, książka wysłana do korekty
 • 20 listopada – gotowa (zlecona wcześniej) okładka do książki
 • 15 grudnia – skończona książka, którą można już wstawiać do sklepu internetowego
 • 31 grudnia – książka znajduje się w sprzedaży w sklepie.

5. Pracuj z kalendarzem

Jeśli nie chcesz, aby jakieś zadanie Ci umknęło i projekt stanął w miejscu, już na etapie planowania zapisz w kalendarzu kamienie milowe i terminy realizacji zadań.

Jeśli zapiszesz zadania na kartce, do której nie będziesz zaglądać przez kilka tygodni, z pewnością nie wykonasz wszystkich zadań. Kiedy jednak masz je zapisane w miejscu, z którego codziennie korzystasz (np. kalendarz), masz te zadania ciągle pod ręką i nawet dla własnego świętego spokoju, po prostu je wykonasz, aby móc je skasować ze swojej listy 💪

6. Stwórz rytuał, który Ci pomoże

Przyznaję, że naprawdę pokochałam rytuały za ich ogromne wsparcie w budowanie nowych nawyków i realizacji celów.

Regularna praca nad celami nie jest łatwa. Wymaga od nas dużej determinacji i konsekwencji. Pomóc w tym może stworzenie rytuału.

👉 Rytuał rozumiemy tu jako regularny, powtarzający się ciąg działań lub czynności, które są celowo wykonywane w określony sposób w określonym czasie lub miejscu. Tworząc regularne praktyki ukierunkowane na nasze marzenia, budujemy dyscyplinę, wzmacniamy wiarę we własne możliwości oraz skupiamy się na tym, co naprawdę istotne.

Szczegółowe informacje o tym, jak je budować i jak z nich korzystać znajdziesz w artykule: Jak rytuały pomagają osiągać cele?

7. Analizuj postępy

Jak wspomniałam na samym początku, bez regularnych analiz i podsumowań nie ma postępów 🤷‍♀️

Musisz ciągle czuwać nad tym, jak idzie Ci realizacja planu, który ma doprowadzić Cię do celu. Jeśli nie idzie tak, jak tego chcesz, zastanów się na spokojnie, co jest tego przyczyną. Bardzo często okazuje się, że mała modyfikacja planu bądź sposobu działania, potrafi mocno popchnąć nasz projekt do przodu. Czasem coś nas po prostu blokuje, a taka analiza pozwoli to odkryć.

Może okazać się również, że plan został błędnie przygotowany. To nic strasznego, o ile w porę się zorientujesz. Plan musi być elastyczny, więc należy go wtedy zmienić na taki, który będzie działał!

Ja, trzymam za Ciebie mocno kciuki!

Przed Tobą fantastyczne 4 miesiące roku, które możesz dowolnie wykorzystać. Jeśli potrzebujesz motywacji czy po prostu rozmowy, napisz do mnie na biuro@rozwojowyportal.pl bądź w wiadomości prywatnej na moim Instagramie 😊

Zobacz także:

Udostępnij ten artykuł: