Jak zrobić podsumowanie połowy roku

Właśnie kończy się czerwiec, a to oznacza, że kończy się także pierwsza połowa roku. To jest idealny moment, aby na chwilę się zatrzymać i z nieco szerszej perspektywy spojrzeć na wszystko, co działo się w naszym życiu przez te pół roku. Zobacz, jak zrobić podsumowanie połowy roku i jak dobrze przygotować się na kolejne 6 miesięcy.

W artykule znajdziesz:

Jak zrobić podsumowanie?

Każde tego typu podsumowanie powinno zawierać kilka ważnych elementów. Twoje osiągnięcia i cele, refleksje nad postępami, wyzwania i niepowodzenia, Twoje zadowolenia i sukcesy, kwestie związane z nawykami i samorozwojem oraz Twoje ogólnie wnioski i postanowienia na przyszłość. Efektem takiego podsumowania powinno być stworzenie planu działania na kolejny okres czasu.

Poniżej znajdziesz bezpłatny zeszyt ćwiczeń z podsumowanie połowy roku ⬇️

Odpowiednio się do tego przygotuj:

✅ Zadbaj o spokojne miejsce, w którym nikt i nic nie będzie Ci przeszkadzać

✅ Zarezerwuj sobie około 30 minut do godziny czasu

✅ Zbierz w jednym miejscu wszystkie notatki, które mogą być pomocne, np. listy zadań, listy celów, podsumowania miesiąca, dzienniki…

Zapewne myślisz sobie, “jak znaleźć czas na zrobienie takiego podsumowania?”. Po prostu zarezerwuj sobie na to czas w kalendarzu i zrób je! Korzyści będą naprawdę duże. Nie odwlekaj tego w nieskończoność ;)

Dlaczego warto zrobić podsumowanie?

Od dawna zachęcam do wykonywania regularnych podsumowań. Uważam, że warto takie podsumowania robić minimum raz w miesiącu. Jednak taka analiza z perspektywy 6 miesięcy jest czymś większym i pozwala nam spojrzeć na nasze cele w dłuższym okresie czasu. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy to, co robimy na co dzień, zbliża nas do osiągnięcia naszych celów, czy to, co robimy, rzeczywiście nam służy i jest dla nas dobre i czy to nadal jest ten kierunek, do którego chcemy zmierzać.

👉 Przede wszystkim jest to świetna okazja do rozwoju. Podsumowania półroczne pozwalają Ci spojrzeć wstecz i ocenić swoje postępy i swoje osiągnięcia właśnie na przestrzeni tego czasu. Dzięki temu zyskujesz wygląd w to, jakie cele udało Ci się osiągnąć, co udało Ci się poprawić w Twoim zachowaniu, ale również pokazuje Ci, jakich celów nie udało ci się osiągnąć i daje Ci możliwość odkryć, co było tego powodem.

👉 o także świetna okazja, aby zwiększyć swoją motywację. To wręcz idealne narzędzie motywacyjne. Możesz spojrzeć, jak dużo udało Ci się zrobić przez te pół roku, jak wiele udało Ci się osiągnąć i jak wiele wysiłku włożyłeś/aś w to co robisz. Właściwa refleksja nad wszystkim, co się wydarzyło przez ten czas, może dodać ci pewności siebie i zwiększyć Twoją determinację w dalszym dążeniu do celu. Oczywiście podsumowania zawierają także kwestie dotyczące rzeczy, których nie udało nam się zrobić. Możemy wtedy ustalić przyczynę tego. Sprawdzić, czy rzeczywiście to, co myślimy, że chcemy, nadal jest tym, co rzeczywiście chcemy i możemy określić, jakie mamy blokady, które uniemożliwiają nam osiągnięcie tego. Dzięki temu możesz też zweryfikować swój plan działania, bo może być po prostu niewłaściwy. Tworząc nowy plan na kolejne pół roku, może się okazać, że tym razem te cele osiągniesz.

👉 Podsumowania to także świetna okazja, aby dokonać pewnej oceny. Oceny swoich działań, ale także kierunku, który wcześniej wybraliśmy. Rzeczywistość wokół nas mocno się zmienia i tak samo my możemy się zmieniać. W związku z tym rzeczy, które kiedyś były dla nas ważne, w tym momencie tracą już tak duże znaczenie. Bez sensu było zmierzać do czegoś, co nie jest już dla nas atrakcyjne.

👉 Jeśli chcesz utrzymać kontrolę nad swoim życiem, takie podsumowanie jest wręcz niezbędne. Podsumowanie półroczne pozwoli Ci śledzić swoje postępy i kontrolować wykonywane zadania. Unikniesz dzięki temu nie tylko pewnej pułapki stagnacji i nic nie robienia, ale zapewnisz sobie także możliwość dalszego doskonalenia.

Myślę, że nie muszę Cię już dłużej przekonywać do tego, że warto takie podsumowania wykonać 😊

Podsumuj połowę roku z bezpłatnym workbookiem

Aby ułatwić Ci wykonanie takiego podsumowania, przygotowałam dla Ciebie bezpłatny zeszyt ćwiczeń, w którym znajdziesz ważne pytania z kilku różnych obszarów swojego życia. Workbook odnosi się do Twoich celów, nawyków, planu działania, do Twojego rozwoju, do Twoich postanowień, odczuć czy samopoczucia. Daje Ci także możliwość dokonania ogólnych wniosków i zapisania spostrzeżeń z pierwszej połowy roku.

Podsumowanie półrocza jak zrobić

Znajdziesz w nim kilka stron pełnych pytań i miejsca do zapisania odpowiedzi. Możesz wydrukować sobie ten zeszyt i pisać bezpośrednio na nim bądź wziąć czystą kartkę i na niej zapisać sobie odpowiedzi. Forma, jaką wybierzesz, nie ma tak naprawdę znaczenia. Ważne jest jednak, abyś rzeczywiście wykonał/a wszystkie te ćwiczenia. A właściwie, abyś odpowiedział/a na wszystkie pytania, które są tam zawarte.

Jeśli masz ochotę podzielić się ze mną swoimi wnioskami z tego pierwszego półrocza, wyślij do mnie wiadomość na biuro@rozwojowyportal.pl 😊

Zobacz także:

Udostępnij ten artykuł: