Rodzaje motywacja motywacja wspierająca

Motywacja to niezbędny składnik naszego działania. To ona powoduje, że chcemy działać i wpływa na to, że angażujemy się w to, co mamy do zrobienia. Jeśli zastanawiasz się, czy da się osiągnąć nieskończoną motywację, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Trzy rodzaje motywacji

Oprócz podziału motywacji na wewnętrzną i zewnętrzną, możemy wyróżnić także trzy inne rodzaje motywacji. Uważam, że właśnie ten trzeci rodzaj pozwoli nam osiągnąć niekończącą się motywację, jeśli spełnimy pewne warunki.

1. Motywacja powierzchniowa
(Surface Motivation)

Najszybsza i najłatwiejsza do osiągnięcia, ale jednocześnie najbardziej ulotna.

Mamy z nią do czynienia, kiedy ktoś doceni to, co zrobiliśmy, czy to nad czym pracujemy. Np. ktoś skomentuje pochlebnie artykuł, który napisałeś/aś.

Oczywiście motywacja ta jest bardzo fajna i potrzebna, ale bardzo krótkotrwała.

2. Motywacja wspierająca

(Support Motivation)

Mamy z nią do czynienia, kiedy czytamy bądź oglądamy motywujące treści, które zachęcają nas do podjęcia działania. Pojawia się także wtedy, kiedy otrzymujemy wsparcie od znajomych bądź rodziny. Dostajemy “kopa do działania” i znacząco zwiększają się nasze chęci podjęcia akcji.

Ta motywacja również jest bardzo ulotna i krótkotrwała. Wymaga od nas ciągłego bodźcowania się motywującymi treściami, aby przedłużać jej występowanie.

 

Większość ludzi bazuje właśnie na tych dwóch rodzajach motywacji. Jednak nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ jest to krótkotrwałe rozwiązanie długoterminowej kwestii… 🤷‍♀️

Na szczęście jest jeszcze trzeci rodzaj motywacji 😊

3. Motywacja głęboka
(Core Motivation)

To najmocniejsza motywacja, która ciągle się utrzymuje, jeśli spełnisz pewne niezbędne warunki.

👉 Ten rodzaj motywacji bazuje na Twoim celu. Na Twoim “dlaczego”.

To właśnie tutaj odpowiadasz sobie na pytanie: “Dlaczego chcę to zrobić?”

Kiedy polegasz na motywacji powierzchownej bądź wspierającej po pewnym czasie te bodźce przestają na Ciebie działać motywująco. To właśnie dlatego ludzie, którzy bazują na tych dwóch rodzajach motywacji poddają się i nie osiągają sukcesu. Nie jesteśmy w stanie ciągle bodźcować się motywująco i stale te bodźce zmieniać, aby nadal na nas działały.

W przypadku motywacji głębokiej Twój cel zawsze będzie pchał Cię do działania.

Warunkiem jest jednak stworzenie takiego celu, który jest dla Ciebie rzeczywiście bardzo ważny i stanowi jednocześnie pewne wyzwanie. Zbyt łatwy do osiągnięcia cel, nie będzie pobudzał Twojej motywacji.

Trzeci rodzaj motywacji jest główną przyczyną, dla której ludzie sukcesu cały czas idą do przodu i osiągają wspaniałe rzeczy. Ich motywacja jest stale na wysokim poziomie i zachęca ich do ciągłej pracy nad realizacją celów 💕

Aby znaleźć swoją Podstawową Głęboką Motywację, musisz odpowiedzieć sobie na jedno najważniejsze pytanie: Dlaczego robię to, co robię?

Odpowiedzi mogą być bardzo różne: “Chcę zarabiać więcej pieniędzy”, “Chcę mieć stabilną sytuację finansową”, “Chcę być sławną osobą”, “Chcę przeprowadzić się do Hiszpanii”, “Chcę mieć międzynarodowy biznes i rozpoznawalną markę”…

Potem zadaj sobie ponownie pytanie “Dlaczego?”

  • Dlaczego chcę więcej zarabiać?
  • Bo chcę kupić dom za miastem, bo chcę bez problemu utrzymać swoją czteroosobową rodzinę, bo chcę co miesiąc wyjeżdżać na wakacje zagranicę…

👉 Kiedy wyczerpiesz już wszystkie odpowiedzi na pytanie “Dlaczego?”, dotrzesz do rdzenia – do głębi i sedna swojego działania.

Po znalezieniu głównej motywacji, nie będziesz musiał/a polegać na motywacji powierzchownej czy wspierającej.

To właśnie ten rodzaj motywacji jest powodem, dla którego ludzie realizują swoje cele i odnoszą największe sukcesy! 💥

Ta motywacja będzie Twoim głównym paliwem do działania.

Oczywiście, aby stale trwała musisz o nią dbać i nie możesz zapominać o swoim “Dlaczego”.

Udostępnij ten artykuł: