Spotkałam się kiedyś z określeniem, że ostatnie trzy miesiące roku to kwartał szczytu. Osobiście uwielbiam tę nazwę, bo idealnie oddaje sedno sprawy. Właśnie zaczyna się ostatni kwartał roku, dowiedz się więc jak wykorzystać go do zrealizowania swoich celów.
Kwartał szczytu to trzy ostatnie miesiące roku, w których nasza motywacja do działania jest największa. Mobilizujemy się, działamy szybciej i sprawniej. To idealny moment, żeby określić cele i je zrealizować.
Nasza motywacja w ostatnim kwartale roku jest wysoka z kilku powodów:
- Czujemy, że kończy nam się czas i chcemy zakończyć wszystkie swoje sprawy przed końcem roku. Pragniemy zacząć nowy rok z czystą kartą i spokojną głową. Dążymy do zamknięcia projektów, spięcia budżetów i zrealizowania celów.
- Przypominamy sobie o naszych noworocznych postanowieniach, które większość roku leżały w szafie i czekały na swój moment. Pod koniec roku przypominamy sobie o nich i chcemy je zrealizować, żeby w nowym roku móc stworzyć nową listę noworocznych postanowień.
- Tak samo jak w przypadku postanowień, przypominamy sobie o celach, które sobie postawiliśmy w tym roku. Mieliśmy stworzone cele roczne, ale zabrakło harmonogramu i planu działania, więc nie udało się ich jeszcze zrealizować. Zamieniamy je na cele kwartalne.
- Patrzymy na pogoda za oknem i dochodzimy do wniosku, że wolimy spędzać czas w domu. Skoro mniej wychodzimy to więcej czasu możemy poświęcić na pracę nad naszymi projektami.
- Całe otoczenie działa na nas motywująco. Mobilizacja związana z końcem roku udziela się prawie wszystkim. Wszędzie wokół nas widzimy jak ludzie działają i realizują swoje cele, więc my także zaczynamy to robić.
W związku z tym, naprawdę warto wykorzystać te trzy ostatnie miesiące i zacząć działać. Kiedy mamy mocno ograniczony czas, bardziej się pilnujemy i mobilizujemy. Mając cały rok – zwlekamy i odkładamy wszystko na później.
Jak przygotować się do ostatniego kwartału?
1. Najpierw musisz ustalić czego pragniesz i zamienić to w cele.
Pamiętaj, że cele możesz stworzyć do różnych obszarów swojego życia (osobiste, prywatne, finansowe, zdrowotne itp.). Do celów ogólnych, dopisz cele szczegółowe, aby łatwiej było Ci to wszystko ogarnąć. W zależności od celu możesz je podzielić także na cele kwartalne (tu będą znajdowały się cele ogólne) i miesięczne (tutaj znajdą się cele szczegółowe).
Pamiętaj o priorytetach.
Nie dasz rady zrobić wszystkiego na raz, więc ustal, który cel jest najważniejszy i od niego zacznij działać.
2. Kiedy masz już cele, stwórz plan działania.
Cele to podstawa, ale nie możesz na nich poprzestać. Do każdego celu szczegółowego stwórz plan działania – dobrze przemyślane kroki, które doprowadzą Cię do zrealizowania celów.
Pamiętaj o priorytetach i chronologii działań. Duże zadania rozpisuj na kilka mniejszych – będzie Ci łatwiej je wykonać.
3. Określ kamienie milowe
Kiedy masz rozpisany plan działania, określ terminy kontrolne. Terminy kiedy robisz podsumowanie i sprawdzasz status wykonania planu działania. Przy tak krótkim czasie jak jeden kwartał (trzy miesiące), proponuję Ci robić podsumowania raz w tygodniu. Będziesz mieć czas na wdrożenie zmian w planie, jeśli coś nie idzie po Twojej myśli.
4. Zablokuj czas w kalendarzu
Aby mieć pewność, że będziesz mieć wystarczająco dużo czasu na realizację planu – zablokuj sobie czas w kalendarzu na wykonywanie konkretnych zadań. Stwórz bloki czasu, podczas których pracujesz tylko nad swoimi celami. To znacząco ułatwi Ci sprawę i pomoże Ci skupić się na tym, co ważne.
5. Działaj i pobudzaj motywację
Nawet najlepiej przygotowany plan nic nie zmieni, jeśli nie wprowadzisz go w życie. Dlatego nie udoskonalaj go bez końca, tylko zacznij działać!
Pamiętaj, że nasza motywacja nie trwa wiecznie i musimy stale nad nią pracować. Więcej o pobudzaniu motywacji znajdziesz w artykule > 8 kroków do powstania motywacji.
Kilka małych wskazówek zanim zaczniesz:
- Pamiętaj, aby Twoje cele były realne i możliwe do spełnienia – przeanalizuj ile masz czasu i jakie masz możliwości.
- Nie wrzucaj na siebie za dużo na raz bo wywoła to jedynie frustrację i nic nie zrobisz.
- Wykonuj podsumowania tygodnia i miesiąca – sprawdzaj regularnie jak Ci idzie i przeglądaj plan działania.
- Nagradzaj się na różnych etapach działania i pobudzaj swoją motywację.
- Naucz się zarządzać energią i skupieniem – to pomoże Ci działać sprawniej i szybciej. W krótszym czasie wykonasz więcej.
- Zrób szczegółową listę zadań – dzięki temu zadania nie będą Cię przygniatać – będziesz czuć że możesz to wykonać.
- Poproś o pomoc osoby, które mają większą wiedzę – korzystaj z porad osób, które osiągnęły już to, do czego Ty zmierzasz.
- Dawaj sobie bufory czasowe – nie planuj co do minuty, bo zawsze mogą się wydarzyć sytuacje nieplanowane – musisz mieć na nie czas.
- Pamiętaj o sobie i zaczynaj działać od spraw ważnych dla Ciebie – najpierw realizuj swoje marzenia, a później siadaj do innych działań.
Trzymam za Ciebie kciuki!
Powodzenia!
Leave A Comment