Książka Nawyki bogatych i biednych recenzja najważniejsze zagadnienia

Książka “Nawyki bogatych i biednych” to ciekawa propozycja, kiedy rozpoczynasz swoją drogę do zgłębiania wiedzy dotyczącej pieniędzy oraz sukcesu. Przygotowałam dla Ciebie pięć najważniejszych lekcji, które wyciągniesz z tej książki. Książkę rozpatruję w dwóch różnych aspektach. Pierwszy z nich dotyczy tego, jak ważne są nawyki w naszym codziennym życiu. Drugi aspekt to sama analiza nawyków, które zostały przedstawione przez autorów.

5 najważniejszych lekcji z książki „Nawyki bogatych i biednych”

5 najważniejszych lekcji z książki „Nawyki bogatych i biednych”

1. Nawyki mają ogromny wpływ na nasze życie i w dużej mierze warunkują nasz sukces

  1. Nawyki mają ogromny wpływ na nasze życie i w dużej mierze warunkują nasz sukces

Punkt najważniejszy, który musi pojawić się jako pierwszy.

Ponad 40% czynności, które wykonujemy w ciągu dnia jest wynikiem naszych nawyków. Sam ten fakt pokazuje już, jak ważne są nawyki w życiu. Jak to mówią, przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka.

Nawyki oszczędzają naszą energię, którą tracimy na podejmowanie decyzji. Jednocześnie systematyczne działanie zwiększa nasze szanse na osiągnięcie celu. Jeśli połączymy więc systematyczność z wytworzeniem nowego nawyku, który sam w sobie jest czynnością powtarzalną, tworzymy przepis na osiągnięcia celu. W tej książce celem jest wzbogacenie się.

Tylko poprzez regularne działania jesteśmy w stanie zmienić coś w naszym życiu. Jednorazowe pójście na siłownię nie zmniejszy naszej wagi, tak samo jak jeden dzień, który poświęcimy na czytanie książki nie zwiększy znacząco naszej wiedzy. Takie działania musimy więc wykonywać regularnie i dopiero wtedy jesteśmy w stanie osiągnąć upragniony efekt.

2. Nawyki ludzi bogatych i biednych znacząco się różnią

2. Nawyki ludzi bogatych i biednych znacząco się różnią

Jak wspominam na samym dole artykułu, kwestią sporną jest wybór nawyków do badania i jego samo przeprowadzenie. Nie zmienia to jednak faktu, że nawyki ludzi bogatych oraz biednych różnią się znacząco od siebie.

Wiele biednych osób w zły sposób zarządza swoimi pieniędzmi. Jest to pierwsza kwestia, którą należy poprawić w swoim życiu, aby móc zwiększać swoje możliwości finansowe. Ludzie bogaci rzadko żyją ponad stan. 10% swoich dochodów zostawiają na oszczędności oraz dalsze inwestycje i żyją z pozostałej części pieniędzy, w momencie kiedy biedni żyją ze 100% swoich dochodów lub nawet zadłużają się, aby mieć tych pieniędzy więcej. Oczekują szybkiej nagrody – chcą mieć określone dobra materialne tu i teraz, zamiast poczekać i na nie zarobić.

Ludzie bogaci dużą część swojego czasu poświęcają na rozwój osobisty. Mniej czasu spędzają na oglądaniu telewizji czy Netflixa. Wolą poświęcić go na zgłębianie nowej wiedzy, zdobywanie nowych informacji i zwiększanie swoich umiejętności.

Ludzie bogaci wychodzą ze swojej strefy komfortu oraz przesuwają granicę swoich możliwości. Stale rozbudowują sieci kontaktów i dbają o tworzenie nowe możliwości na zarabianie kolejnych pieniędzy.

Ludzie bogaci nie odkładają swoich zadań na później i starają się, aby wszystko wykonywać na bieżąco. Nie doprowadzają do sytuacji, w której robią im się duże zaległości. Potrafią ustalać priorytety i skupiać się na zadaniach, które są ważne z punktu widzenia ich celu.

Przykładów takich nawyków jest zdecydowanie więcej.

Wszystkie znajdziecie w tej książce.

3. Bogacanie się to nic złego

3. Bogacanie się to nic złego

Szacuje się, że niezależność finansowa i bogactwo eliminują aż ⅔ naszych życiowych problemów. Warto więc poświęcić swój czas na zgłębienie wiedzy dotyczącej bogacenia się. Co ważne trzeba pamiętać, że podążanie za bogactwem nie jest niczym złym i to jest ważne przesłanie płynące z tej książki.

Bardzo często spotykamy się z negatywnymi przekonaniami dotyczącymi ludzi bogatych. Przyjęło się mówić, że jeżeli ktoś ma dużo pieniędzy to albo je ukradł, albo je odziedziczył. Bycie bogatym jest często traktowane jako coś złego. W książce tej znajduje się dużo informacji, które pomogą zmienić ten sposób patrzenia na kwestię bogacenia się.

Jeśli pragniemy zarabiać więcej i bogacić się, to w pierwszej kolejności musimy przepracować w sobie negatywne przekonania dotyczące pieniędzy.

4. Nasze wychowanie ma duży wpływ na sposób postrzegania przez nas świata

4. Nasze wychowanie ma duży wpływ na sposób postrzegania przez nas świata

Nasze pierwsze nawyki związane z zarabianiem oraz wydawaniem pieniędzy wynosimy z naszego domu. To w jaki sposób mówiło się w domu o pieniądzach, ma wpływ na to jakie mamy przekonania z nimi związane.

Jeśli nie wyniesiemy z domu pewnych schematów myślowych dotyczących bogacenia się, musimy włożyć dużo pracy w przeprogramowanie naszych myśli i przekonań, aby osiągnąć sukces.

Na szczęście można tego dokonać.

W pierwszej kolejności musisz dowiedzieć się jakie przekonania wyniosłeś/aś z domu, a następnie popracować nad ich zmianą.

5. Nasz sposób myślenie ma ogromne znaczenie

5. Nasz sposób myślenie ma ogromne znaczenie

Jak już wspomniałam częściowo w poprzednich punktach, nasze przekonania i nasz sposób myślenia ma ogromny wpływ na to jak wygląda nasze życie. Jeśli nasze myślenie będzie nastawione na sukces, nasze działanie dużo szybciej nas do tego sukcesu doprowadzą. Jeśli będziemy jednak stale myśleć o tym, co negatywne i stale będziemy uważać, że bogacenie się jest czymś złym, nigdy tego bogactwa nie dojdziemy.

Zmiana sposobu myślenia jest punktem zwrotnym w naszym życiu. Każdą drogę do sukcesu musimy zacząć od przeprogramowania naszego myślenia na sukces.

Jak wspomniałam wyżej, kwestią sporną pozostają same nawyki, które przedstawiają autorzy książki. Metodologia badania nie wyjaśnia w pełni w jaki sposób osoby zostały dobrane do próby badawczej. Badanie zostało wykonane na stosunkowo małej próbie (tj. 233 osoby bogate i 128 osób ubogich). Tak duże uogólnienia, które stosują autorzy wydają mi się więc być zbyt daleko idące. Sama ankieta, którą przygotowali autorzy także zawiera pewien błąd. Autorzy już w momencie rozpoczęcia badania mieli przygotowaną listę nawyków, którą sami stworzyli na bazie swoich osobistych doświadczeń. Mimo, że są to osoby bogate i mają pewną wiedzę w tej kwestii – nie pozostawili oni miejsca na inne nawyki, które mogły być stosowane przez innych bogatych.

Z pewnością jednak wszystkie zaprezentowane nawyki są to czynności, które warto wdrożyć i zacząć stosować także w swoim życiu. Nawyki te poprzez swoje regularne stosowanie przybliżają nas do celu.

Podsumowując,

Jest to z pewnością książka warta przeczytania. To jedna z tych książek, które otwierają umysł i pozwalają spojrzeć w inny sposób na kwestie codziennego funkcjonowania.

Książka bardzo mocno pokazuje jak nasze codzienne działanie wpływa na to, jak będzie wyglądało nasze życie w przyszłości. To niesamowite jak duży wpływ mają zwykłe codzienne nawyki, na to czy odniesiemy sukces czy będziemy bogaci czy będziemy w życiu szczęśliwi.

Książkę polecam i życzę udanej lektury.

>> „Nawyki bogatych i biednych” <<

Udostępnij ten artykuł: