filozofia kaizen co to

Kaizen to japońska filozofia, której główne założenie dotyczy doskonalenia się poprzez stopniowe wprowadzanie zmian. Opiera się w dużej mierze o metodę małych kroków. W szybkim tłumaczeniu “kaizen” to zmiana na lepsze.

W artykule znajdziesz:

Co to jest filozofia Kaizen?

Filozofia Kaizen. Czyli jak mały krok może zmienić całe życie.

Ta japońska koncepcja w świetny sposób obrazuje, jak wiele możemy osiągnąć metodą małych kroków. Podkreśla, że proste i szybkie działanie, także pozwoli Ci dojść do celu.

10 zasad filozofii Kaizen

Istnieje 10 głównych założeń filozofii Kaizen. Każda z nich niesie ze sobą ważne przesłanie, które można zastosować w swoim życiu prywatnym oraz zawodowym.

1. Problemy stwarzają możliwości

Nie ma sytuacji bez wyjścia, a każdy problem, który pojawia się w Twoim życiu, może stworzyć nowe, ciekawe możliwości. Nie zawsze jesteśmy w stanie zapobiec trudnym i problematycznym sytuacjom. Więc, kiedy się pojawiają, odrzućmy tradycyjny sposób myślenia i podejdźmy do tematu z otwartą głową. Każdą sytuację należy odpowiednio przeanalizować i wyciągnąć z niej wnioski. Pojawiające się na naszej drodze problemy są bardzo cenne, ponieważ dają nam możliwość poprawy sytuacji.

Aby rozwiązać problem musimy się rozwijać. Zdobywać nową wiedzę, porozmawiać z kimś, pójść na terapię. W związku z tym idziemy do przodu. Rozwijamy się i budujemy nowe relacje. To daje nam kolejne możliwości i otwiera nas na to, co nowe.

2. Pytaj pięć razy „Dlaczego?”

Zawsze próbuj dojść do źródła problemu wykorzystując metodą “5 Why” (“5 razy dlaczego”). Zadając pytania, wchodzisz w głąb każdej sprawy. Zdobywasz kolejne cenne informacje i zaczynasz rozumieć istotę problemu.

Kiedy odpowiadasz na 5 kolejnych pytań, znajdujesz prawdziwy powód problemu. Dzięki temu jesteś w stanie znaleźć na nie skuteczne rozwiązanie.

Przykład

Problem: Nie mam wystarczającej liczby klientów

Pytanie 1: Dlaczego mam mało klientów?

Bo nie mam czasu pozyskiwać nowych

Pytanie 2: Dlaczego nie mam czasu?

Bo zajmuję się bieżącymi sprawami w firmie

Pytanie 3: Dlaczego ja zajmuję się tymi sprawami?

Bo nie mam pracownika od bieżących tematów w firmie?

Pytanie 4: Dlaczego nie mam takiego pracownika?

Bo zatrudniam jedynie osoby do pracy fizycznej.

Pytanie 5: Dlaczego zatrudniam tylko osoby do pracy fizycznej?

Bo uważałem, że tylko takie osoby są potrzebne.

Rozwiązanie: Należy zatrudnić nowe osoby do pracy umysłowej, które zajmą się bieżącymi tematami w firmie, abym mógł rozwijać swój biznes.

3. Bierz pomysły od wszystkich

Każda osoba może wnieść coś nowego i wartościowego do Twojego życia i do Twojej pracy. Bądź otwarty na pomysły i sugestie wszystkich osób. Inspiracja może przyjść do Ciebie z najmniej oczekiwanej strony. Nie zamykaj ludzi w sztywnych ramach. Naucz się czerpać informacje z wiedzy i umiejętności innych osób. Posiadanie otwartego umysłu, sprawi, że nauczysz się dostrzegać nowe możliwości.

4. Myśl nad rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia

Najważniejsze jest skupienie się na rozwiązaniu problemu, a nie na samym problemie. Nie szukaj czegoś, co jest trudne i skomplikowane. Korzystaj z zasobów, które masz w tym momencie. Uwierz, że zawsze jesteś w stanie znaleźć jakieś rozwiązanie i właśnie na tym skupiaj swoją uwagę.

Jednocześnie pamiętaj, aby nie odrzucać zbyt pochodnie rozwiązań proponowanych przez innych.

5. Odrzucaj ustalony stan rzeczy

Idealny stan rzeczy nie istnieje. Zawsze jest coś, co można poprawić i zmodyfikować. Wszystko, co innowacyjne jest związane z odrzuceniem tego, co już istnieje i poszukiwaniem czegoś lepszego.

Każde Twoje działanie można usprawnić, przyspieszyć, ulepszyć… To, co kiedyś wydawało się niemożliwe, dzisiaj jest już częścią naszej codzienności. Nie zamykaj się na nowe pomysły i rozwiązania. Stale podążaj za udoskonalaniem tego, co jest teraz.

6. Wymówki typu: „nie da się” są zbędne

To normalne, że zawsze znajdą się jakieś wytłumaczenia, które będą próbowały Cię powstrzymać przed działaniem. “To jest za trudne”, “nie dam sobie z tym rady”, “nie mam odpowiedniej wiedzy, aby to zrobić”…

Wymówki zawsze będą Ci przeszkadzać w realizacji celów. Dlatego – odrzuć je wszystkie. One nigdzie Cię nie zaprowadzą i jedynie marnują Twój cenny czas. Szukaj rozwiązań i stale się rozwijaj, aby znajdować nowe rozwiązania i sposoby osiągnięcia celu.

7. Wybieraj proste rozwiązania, nie czekając na te idealne

Oczekiwanie, że nastąpią idealne warunki jest stratą czasu i marnowaniem Twojego potencjału. Tylko poprzez działanie, eksperymentowanie i testowanie nowych rozwiązań jesteś w stanie osiągać lepsze rezultaty.

Zawsze staraj się myśleć w kategoriach prostych rozwiązań. Nie uzależniaj swojego swojego działania od czynników zewnętrznych, na które nie masz wpływu. Całkowicie odrzuć myślenie w kategoriach: “Kiedyś” czy “Gdyby”. Zacznij działać od razu z wykorzystaniem wiedzy, którą masz obecnie. Wybierz proste rozwiązanie i udoskonalaj je w trakcie działania.

8.Użyj sprytu zamiast pieniędzy

Wiele osób utożsamia postęp i dojście do celu z posiadanymi pieniędzmi. To jedna z częstszych pułapek myślowych. Czekamy na moment, aż będziemy posiadać odpowiednią sumę pieniędzy i w tym czasie nic nie robimy…

Spryt jest jednak dużo ważniejszy niż pieniądze. Już teraz masz mnóstwo możliwości, które możesz wykorzystać. Musisz się jedynie na nie otworzyć. Jeśli czegoś nie wiesz, w dzisiejszych czasach z łatwością możesz znaleźć odpowiedzi na swoje pytania. Wiedza jest dostępna wszędzie i bardzo często jest całkowicie bezpłatna.

“Nie sztuką jest sprawne zarządzanie, gdy ma się olbrzymie zasoby finansowe, zasoby fantastycznych doświadczonych ekspertów i świetnych pracowników. Sztuką jest odnieść sukces, gdy nie ma się nic.”

9. Pomyłki koryguj na bieżąco

Zmiany należy wprowadzać stopniowo, małymi krokami. Należy je także stale monitorować i korygować. Pomyłki się zdarzają, są naturalną częścią naszego życia. Dużo więcej będzie się działo dobrego w Twoim życiu, jeśli zaczniesz działać, będziesz popełniać błędy i systematycznie będziesz je naprawiać. Czekanie na idealny moment, oddala Cię od celu. Uczymy się poprzez robienie czynności nieidealnych i poprzez popełnianie błędów. Ta nauka pozwoli Ci zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do osiągnięcia celu.

10. Ulepszanie nie ma końca

To, co naprawdę fajne w naszym życiu, to fakt, że możemy stale się rozwijać. To niekończący się proces.

Kiedy postawisz na ciągły rozwój, osiągając jeden etap, zaczynasz zmierzać do kolejnego. Stajesz się coraz lepszą wersją siebie.

Taki rozwój da Ci ogromną satysfakcję i zwiększy Twoje szanse na osiągnięcie celu. Pojawi się także przekonanie, że zawsze sobie poradzisz.

Filozofia Kaizen bazuje na prostych i łatwych działaniach. Małe kroki nie dadzą Ci od razu spektakularnych efektów, ale są bezpieczne i także mogą doprowadzić Cię do celu.

Zobacz także:

Udostępnij ten artykuł: