Planer celów elektroniczny papierowy

Każdy z nas powinien mieć własne cele i marzenia, które stanowią motywację do działania i do rozwijania się. Osoby, które mają wyraźnie zdefiniowane cele, są często bardziej skoncentrowane i zdeterminowane, co pozwala im osiągać lepsze wyniki. Czy jednak do określania celów rzeczywiście potrzebujemy planera celów?

W artykule znajdziesz:

Co to jest planer celów

Planer celów to narzędzie, które służy do planowania i śledzenia postępów w osiąganiu swoich celów. Zazwyczaj jest w nim miejsce na:

 • zapisanie celu,
 • listy zadań rozumiane jako konkretne kroki, które doprowadzą Cię do tego celu,
 • zapisywanie terminów zadań i realizacji celów,
 • notatki, przemyślenia i podsumowania.

Oczywiście planer celów może być papierowy bądź elektroniczny. Najważniejsze, to wybrać planer, który będzie spełniał Twoje oczekiwania. Każdy z nas ma inne preferencje i swobodniej będzie się czuł w planowaniu na papierze bądź na komputerze. Każda z tych form ma swoje plusy oraz minusy. O tym przeczytasz nieco niżej.

Planer celów może być stosowany do osiągania różnych celów — osobistych, zawodowych, rodzinnych, zdrowotnych, finansowych… To mogą być takie cele jak: zwiększenie produktywności, zaoszczędzenie 20 tys. złotych, rozwój konkretnej umiejętności, zwiększenie dochodów do 10 tys. miesięcznie czy pozyskanie 10 nowych klientów miesięcznie.

Planer celów pozwala Ci zapanować nad tymi wszystkimi celami i zadaniami! Dzięki niemu możesz jasno określić swój cel, zapisać i uporządkować wszystkie niezbędne zadania, określić sposób kontrolowania swojej pracy i wskazać nieprzekraczalne terminy realizacji. I co bardzo ważne, daje Ci możliwość utrzymania motywacji, ponieważ masz jasno określony cel oraz stworzony plan i w każdej chwili możesz do tego zajrzeć.

Korzyści z korzystania z planera celów

Posiadanie planera celów może przynieść wiele korzyści:

 • Jasne określenie celów

Planer celów pozwala nam jasno określić cele, które chcemy osiągnąć. Dzięki temu mamy konkretne, w pełni mierzalne cele przed oczami i łatwiej nam się na nich skupić.

 • Zwiększenie motywacji

Planer celów pomaga w zdefiniowaniu celów i określeniu drogi do ich osiągnięcia. Dzięki temu cel staje się dla nas osiągalny, a to pobudza naszą motywację i pomaga w konsekwentnym dążenie do celu.

 • Śledzenie postępów

Planer celów pozwala na śledzenie postępu w realizacji tych celów. Dzięki temu można ocenić, czy podejmowane działania przynoszą oczekiwane rezultaty i czy trzeba wprowadzić jakieś zmiany.

 • Zwiększenie skuteczności działań

Planer celów umożliwia lepsze zaplanowanie działań, co przekłada się na większą skuteczność. Dzięki temu łatwiej jest unikać rozproszenia uwagi i realizować cele z większą precyzją.

 • Lepsze zarządzanie czasem

Planer celów może pomóc w skutecznym zarządzaniu czasem. Lepiej określasz swoje priorytety i skuteczniej planujesz działania pozwalające na efektywne wykorzystanie czasu.

 • Wymuszenie skupienia uwagi

Planer celów wymaga skupienia uwagi na zadaniach, co pomaga w lepszym zaplanowaniu dnia i zwiększeniu produktywności. Jesteśmy bardziej świadomi swoich działań i jesteśmy mniej skłonni do rozpraszania uwagi.

 • Zapewnienie wrażenia spełnienia

Pozwala na zobaczenie fizycznej ilości zrealizowanych zadań. To z kolei może zapewnić użytkownikowi poczucie spełnienia i motywację do dalszej pracy.

 • Pomoc w osiągnięciu sukcesu

Planer celów może pomóc w osiągnięciu sukcesu, ponieważ pozwala na skuteczne zarządzanie czasem i zasobami, a także umożliwia śledzenie postępu i dokonywanie korekt w drodze do celu. Ten punkt powinien najbardziej zachęcić Cię do skorzystania z niego 😊

Posiadanie planera celów i regularne korzystanie z niego (regularność jest tu niezwykle ważna) pomoże Ci osiągnąć sukces w różnych dziedzinach życia, od kariery po życie prywatne. Jest to prosty, ale skuteczny sposób na zorganizowanie swojej pracy i osiągnięcie celów.

Jaki planer celów wybrać?

Wybór między planerem papierowym a elektronicznym zależy od indywidualnych preferencji i Twojego sposobu pracy. Każdy z nich ma swoje zalety i wady.

Papierowy planer celów

Zalety:
 • Możliwość tworzenia własnego układu
  Papierowy planer celów umożliwia użytkownikowi tworzenie indywidualnego układu, który odpowiada jego potrzebom. Można dostosować kolejność i format sekcji, takich jak cele, zadania, notatki itp.
 • Możliwość pisania notatek, rysowania i kolorowania, co dla niektórych osób może być bardziej satysfakcjonujące niż wpisywanie tekstu na komputerze.
 • Niezależność od technologii
  Brak konieczności ładowania baterii lub dostępu do prądu. Nie trzeba martwić się o awarie sprzętu czy problemy techniczne.
 • Zapobieganie rozproszeniu uwagi
  Papierowy planer celów jest wolny od różnych powiadomień i przypomnień, które mogą rozpraszać uwagę. Użytkownik może skupić się na wykonywaniu swoich zadań bez zakłóceń.
 • Odpowiedni dla osób, które wolą pracować, korzystając ze zmysłów dotyku czy wzroku — nic nie zastąpi im pisania na papierze.
Wady:
 • Konieczność noszenia go ze sobą
  Planer powinniśmy mieć często ze sobą, aby regularnie z niego korzystać. W przypadku planera papierowego mamy konieczność noszenia ze sobą dodatkowego, czasem ciężkiego przedmiotu.
 • Ograniczone możliwości edycji
  Trudniej dokonywać zmian i korekt. Nie ma możliwości poprawienia błędu.
 • Ograniczona ilość miejsca
  Papierowy planer celów ma ograniczoną ilość miejsca do zapisywania zadań i notatek. Jeśli będziesz potrzebować więcej miejsca, musisz dodawać kolejne strony, co może skomplikować całą organizację i zarządzanie tymi zadaniami.
 • Brak powiadomień
  Nie ma możliwości ustawienia automatycznych powiadomień i przypomnień o pewnych działaniach. Łatwiej możesz przeoczyć ważne zadanie.
 • Łatwy w zniszczeniu
  Jest podatny na zniszczenie i uszkodzenia. Jeśli zgubisz lub zniszczysz swój planer, możesz stracić wszystkie swoje zapiski i cele.

Elektroniczny planer celów

Zalety:
 • Dostępność zawsze i wszędzie
  Dzięki temu, że jest w wersji elektronicznej, można go używać na komputerze bądź telefonie. Może być wrzucony w chmurę, dzięki czemu jest zawsze dostępny. Można łatwo sprawdzić swoje cele i harmonogram działań, niezależnie od miejsca i czasu.
 • Mobilność i poręczność
  Nie ma konieczności noszenia dodatkowych akcesoriów ze sobą, aby z niego korzystać. Łatwo można go mieć zawsze pod ręką.
 • Ustawianie powiadomień
  Elektroniczne zarządzanie czasem i celami daje możliwość ustawiania automatycznych powiadomień, dzięki czemu nie przegapimy żadnego ważnego zadania.
 • Łatwość dokonywania zmian
  W elektronicznym planerze w bardzo szybki sposób możemy dokonać zmian i korekt. Nie wymaga to skreślenia i dodawania kolejnego miejsca. Możemy dowolnie podmieniać i przesuwać zadania, terminy czy cele. Daje to dużo większą elastyczność w planowaniu.
 • Dodatkowe funkcje
  Tego typu planery celów posiadają często dodatkowe funkcje jak zliczanie wykonanych zadań, możliwość przypisywania komentarzy, dodawania powiadomień, oznaczanie kolorami/symbolami, przypisywanie ważności zadań, wstawianie zadań bezpośrednio do kalendarza.
 • Różne zabezpieczenia
  Elektroniczne planery można zabezpieczyć przed ich utratą, poprzez kopiowanie na różnych nośnikach czy przechowywanie ich w chmurze. Można je także zabezpieczyć hasłem, aby nie wpadły w niepowołane ręce.
Wady:
 • Konieczność posiadania nośnika
  Aby korzystać z planera elektronicznego, niezbędne jest posiadanie telefonu, tabletu czy komputera. Często wymagają one także dostępu do Internetu.
 • Trudniejszy technicznie
  Aby korzystać z takiego planera trzeba posiadać, choć minimalną wiedzę o Excelu czy korzystaniu z komputera. Planery te są często bardziej zaawansowane, jeśli chodzi o ilość funkcji i możliwości.
 • Brak satysfakcji z pisania na papierze
  Wiele osób lubi pisać ręcznie, zwłaszcza w przypadku zapisywania celów. Planery elektroniczne nie dają tej satysfakcji.
 • Występowanie problemów technicznych
  Planery elektroniczne mogą być podatne na problemy techniczne czy problemy związane z rozładowaną baterią w urządzeniu. Uniemożliwia to wtedy korzystanie z takiego planera.

Poznaj planery celów

Planer celów to niezwykle pomocne i skuteczne narzędzie. Zachęcam Cię do rozpoczęcia korzystania z niego, bez względu na to, jaką jego formę wybierzesz.

Daj znać w komentarzu, który rodzaj planera bardziej Ci odpowiada :)

Zobacz także:

Udostępnij ten artykuł: